İsveç Adasında 2.700 Yıllık Petroglifler Keşfedildi

İsveç’teki eski bir kayalık adada, insanları, gemileri ve hayvanları tasvir eden 2.700 yıllık petroglifler keşfedildi.

İsveç’ten yeni bulunan petroglifler, insan tasvirlerini içeriyor. C: Foundation for Documentation of Bohuslän’s Rock Carvings

Batı İsveç’teki sarp bir kaya yüzünde, araştırmacılar etkileyici bir keşif yaptılar: yaklaşık 2.700 yıl öncesine ait gemileri, insanları ve hayvan figürlerini tasvir eden yaklaşık 40 petroglif.

Petroglifleri keşfeden arkeologlardan biri olan Bohuslän’ın Kaya Oymalarını Belgeleme Vakfı’nda proje yöneticisi olan Martin Östholm, “Petroglifler, bir zamanlar bir adanın parçası olan granit bir kaya yüzüne oyulmuştu, yani insanlar oymaları bir teknede dururken veya buz üzerine inşa edilmiş bir platformdan yapmak zorunda kalmış olmalılardı.” diyor.

(İlgili: Suudi Arabistan’da Babil Kralı Nabonidus Petroglifi Bulundu)

Bohuslän, bir UNESCO bölgesi olan Tanum’da yapılan Tunç Çağı sanatı da dahil olmak üzere kaya oymalarıyla zaten biliniyordu.

Ekip, yosun kaplı kaya yüzüyle karşılaştıklarında bölgede yeni petroglifler arıyordu. Üzerinde insan yapımı gibi görünen bazı çizgiler fark ettiler, bu yüzden yosunları kaldırdılar ve altındaki petroglifleri ortaya çıkardılar.

Yaklaşık 2.700 yıl önce oyulmuş yeni bulunan petrogliflerden bazıları. C: C: Foundation for Documentation of Bohuslän’s Rock Carvings

Östholm, kaya yüzünün üzerinde durmak için çok dik olduğunu, bu nedenle ekibin arkeolojik çalışmalarını yapmak için bir platform üzerinde durmak zorunda kaldığını söylüyor.

Petroglifler, at olabilecek dört ayaklı hayvanlar da dahil olmak üzere gemi, insan ve hayvan figürlerinin tasvirlerini içeriyor. En büyüğünün 4 metre uzunluğundaki bir gemiyi betimlediğini söyleyen Östholm, petrogliflerin birçoğunun yaklaşık 30 ila 40 santimetre uzunluğunu söylüyor.

Östholm, insanların petroglifleri oluşturmak için granit kaya yüzüne sert taşlar ile vurmuş olması gerektiğini belirtiyor. Bu vuruşlar, altındaki beyaz bir tabakayı açığa çıkarıyordu ve petroglifleri anakaradan veya geçen gemilerden bile oldukça görünür hale getiriyordu. İnsanların oymaları neden yarattığı kesin değil, ancak bu çizimler mülkiyeti işaretlemeye hizmet etmiş olabilirler.

Oymaların anlamları da belirsiz ancak keşifte yer almayan bir uzman birkaç fikir paylaştı.

Petroglifler, tırmanılamayan bir granit kaya yüzünün üzerinde, bu nedenle araştırmacılar bunları incelemek için bir platform inşa ettiler. C: Foundation for Documentation of Bohuslän’s Rock Carvings

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nde ve İsveç’teki Tanums Hällristningsmuseum’un Kaya Sanatı Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olan James Dodd, petrogliflerin nispeten kısa bir süre içinde yapılmış olması durumunda, konu hakkında bir hikaye anlatabileceklerini söylüyor.

Savaş arabaları, el arabaları ve hayvan figürleri dahil olmak üzere bazı motifler birden çok kez tasvir edilmişti. “Motiflerin tekrarından hareketle bu figür koleksiyonunun bir anlatı oluşturması mümkün. Bölgedeki diğer petroglifler üzerinde yapılan araştırmalar, bazı durumlarda bunların bu şekilde kullanılmış olabileceklerini öne sürüyor, ancak burada tam anlamı belirsiz.”

Östholm, petrogliflerin Mayıs başında keşfedildiğini ve araştırmanın devam ettiğini söylüyor.


Live Science. 29 Mayıs 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login