Suudi Arabistan’da Babil Kralı Nabonidus Petroglifi Bulundu

Suudi Arabistan’ın kuzeyinde, Babil Kralı Nabonidus’un MÖ 540 yılına kadar uzanan kaya yazıtlarından oluşan bir arkeolojik keşif yapıldı.

Bazalt kayalardan birinin üzerinde, elinde bir asa tutan Babil kralı tasvir ediliyor. C: SPA

Suudi Arabistan’ın Miras Komisyonu, Al Hail’in kuzeybatı bölgesindeki Al-Hait valiliğinde yeni bir arkeolojik keşif yaptığını duyurdu.

Keşif, Babil Kralı Nabonidus’a ait olan ve MÖ 6. yüzyılın ortalarına kadar uzanan bir petrogliften oluşuyor ve Arap Yarımadası’nın tarihsel rolüne ve antik Yakın Doğu uygarlıklarının çoğuyla olan sivil iletişimine dair ek kanıtlar sunuyor.

Arkeolojik keşif, Babil Kralı’nı, etrafında bazı dini sembollerin yer aldığı bir asa tutarken temsil eden bazalt bir kayaya oyulmasından oluşuyor. Ayrıca neredeyse 26 satırlık bir çivi yazısı var ve bu onu Krallık’ta şimdiye kadar bulunan en uzun yazı haline getiriyor.

(Babil’i Baştan Yaratan Kral: Nebuchadrezzar)

Miras Komisyonu, yeni keşfin Komisyon’daki uzmanlar tarafından incelemeye ve analize tabi olduğuna dikkat çekerek, keşifle ilgili daha fazla ayrıntının, çalışmalar ve analizler tamamlandıktan ve bunları Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında yakın zamanda belgelenen önceki sonuçlarla ilişkilendirdikten sonra yapılacağını da sözlerine ekledi.

Bu arkeolojik keşif, Taima ve Hail’deki çeşitli yerlerde Babil Kralı Nabonidus’tan bahseden ve Arap Yarımadası ile Mezopotamya uygarlıkları arasındaki geniş kapsamlı sivil ve kültürel iletişimin varlığını kanıtlayan oymalar ve taş dikilitaşlara bir yenisini ekliyor.

Nabonidus, MÖ 556 yılından, Babil’in MÖ 539’da Büyük Cyrus yönetimindeki Akhamenid İmparatorluğu’na yenilişine kadar hüküm süren Yeni Babil İmparatorluğu’nun son kralıydı.

Nabonidus, muhtemelen Nabonidus’un oğlu Belshazzar tarafından yönetilen bir komploda Labashi-Marduk’un tahttan indirilip öldürülmesinden sonra kral ilan edildi. Saltanatı boyunca, yazıtlar ve sonraki kaynaklar, Nabonidus’un ay tanrısı Sîn’in statüsünü yükseltmek ve Babil’in geleneksel ulusal tanrısı Marduk’un statüsünü azaltmak için çalıştığını ileri sürer.

Ay tanrısı Sin’i tercih eden Nabonidus, oğlu Belshazzar’ı eş-kral yaptı ve saltanatının çoğunu Arabistan’da geçirdi. MÖ 539’da Babil’e döndüğünde, Cyrus’un generali Gobryas tarafından yakalandı ve sürgüne gönderildi.


Arabia News. 13 Temmuz 2021.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login