Suudi Arabistan’da MÖ 6000 Yılına Ait Yapı Keşfedildi

Suudi Arabistan vahasında, MÖ 6.000 yıllarına tarihlenen ve 35 metre boyunda üçgen bir platform keşfedildi.

Kazı çalışmaları sırasında bulunan platform. C: MADAJ

Yakın Doğu’nun tarih öncesi kalıntılarının aksine, Arabistan’ın megalitik anıtları çok fazla bilinmiyor. Kuru taş duvarlardan yapılmış bu anıtsal yapılar; işlevleri, yapıları ve kronolojileri bakımından hala gizemini koruyor.

Fransa, Suudi Arabistan ve İtalya’daki bilim insanlarından oluşan ve CNRS araştırmacısı Olivia Munoz liderliğinde yürütülen bir uluslararası işbirliğinde, Dûmat al-Jandal (Kuzey Suudi Arabistan) vahasında 35 metre boyunda üçgen bir platform keşfedildi.

(Suudi Arabistan’daki Gizemli Uygarlığın Sırları Çözülüyor)

MÖ 6.000 yılında birkaç aşamada inşa edilen bu nadir görülen anıt, muhtemelen o dönem insanları tarafından mezar veya anıt olarak dini törenlerde kullanılıyordu.

Bu sonuçlara ulaşabilmek için bilim insanları, yandaki iki oyukta, yakındaki mezarlarda, platformun içinde ve çevresinde bulunan yataklardan nesne ve insan kalıntılarını inceledi ve tarihlendirdi.

9 Haziran 2020’de Antiquity dergisinde yayımlanan bu bulgular, tarih öncesi dönemde dini törenlerin varlığını ve bu uzak dönemde göçebe çobanlar tarafından o topraklarda geriye bırakılan bu yapının sembolik bir anlamı olduğunu gösteriyor.


CNRS. 9 Haziran 2020.

Makale: Munoz, O., Cotty, M., Charloux, G., Bouchaud, C., Monchot, H., Marquaire, C., … & al-Malki, T. (2020). Marking the sacral landscape of a north Arabian oasis: a sixth-millennium BC monumental stone platform and surrounding burials. Antiquity, 94(375), 601-621.

Yorumlar
Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans öğrencisi. Arkeolojiyle, sanat tarihiyle ve grafik tasarımla ilgili.

You must be logged in to post a comment Login