Hindistan’da Bulunan Petroglifler Kayıp Bir Topluma Ait Olabilir

Hindistan’ın batısındaki Maharashtra eyaletinde bulunan ve on binlerce yıllık olduğuna inanılan kaya çizimleri, önceden bilinmeyen bir medeniyete işaret ediyor.

Petroglifler olarak bilinen kaya çizimleri, batı Maharashtra’nın Konkan bölgesinde yer alan binlerce tepecikte keşfedildi.

Çoğunlukla Ratnagiri ve Rajapur alanlarında keşfedilen, kayalık ve düz tepelerin üzerine kazınmış çizimlerin çoğu binlerce yıldır fark edilmeden günümüze kadar ulaşmış.

(Hindistan’daki Keşif, Afrika’dan Erken Göçü Gösteriyor)

Çizimlerin çoğu toprak ve çamur katmanlarının altında gizlenmişti. Ancak birkaç tanesi açık duruyordu ve bunlar, bazı bölgelerde yerel halk tarafından kutsal olarak kabul ediliyor ve tapınım görüyordu.

Kaya çizimlerinin çok çeşitli olması uzmanları hayrete düşürdü; hayvanlar, kuşlar, insan figürleri ve geometrik tasarımların hepsi tasvir edilmişti.

Petrogliflerin çizilme biçimi ve dünyanın diğer bölgelerinde bulunan çizimlerle olan benzerlikleri, bunların tarih öncesi zamanlarda yapıldığına ve muhtemelen bugüne kadar keşfedilen en eski petroglifler arasında olduğuna inanılmasına neden oldu.

Maharashtra Devlet Arkeoloji Bölümü müdürü Tejas Garge, “Bu petrogliflere dair vardığımız ilk sonuç, MÖ 10.000 civarında yapılmış oldukları.” diyor.

Söz konusu çizimleri, bölgeyi birkaç gördükten sonra çizimleri ciddi bir şekilde aramaya başlayan Sudhir Risbood ve Manoj Marathe liderliğindeki bir grup araştırmacı buldu. Çizimlerin birçoğu köy tapınaklarında bulundu ve yerel folklorda önemli rol almıştı.

(Hint-Avrupalı İstilası Hindistan’ın Tunç Çağı Popülasyonunu Dönüştürmüş Olabilir)

Risbood, “Binlerce kilometre yürüdük. İnsanlar bize fotoğraflar göndermeye başladı ve hatta onları bulmak için araştırmamıza okulları da ekledik. Öğrenciler, başka çizimleri bilip bilmediklerini öğrenmek için büyükanne ve büyükbabalarına sordular. Bu bize çok değerli bilgiler sağladı.” diyor.

Araştırmacılar birlikte bölgede 52 köyün içinde ve çevresinde petroglifler buldular. Fakat sadece beş köy, bu çizimlerin köylerinde var olduğunun farkındaydı.

Risbood ve Mr Marathe bunları aktif bir şekilde araştırmanın yanı sıra, petrogliflerin belgelenmesinde, çizimleri korumak ve araştırmak için yetkililerle lobi çalışması yapmakta da önemli bir rol oynadı.

Garge, çizimlerin tarımla aşina olmayan bir avcı toplayıcı topluluk tarafından yaratıldığını söylüyor.

“Tarım faaliyetlerine dair hiçbir çizim bulamadık. Fakat çizimler avlanmış hayvanları tasvir ediyor ve hayvan formlarının detaylandırılması var. Yani bu insanlar hayvanlar ve deniz canlılarını biliyordu. Bu, yiyecek için avlanmaya bağlı olduklarını gösteriyor.”

Petroglifleri yakından inceleyen bir araştırmacı ve sanat tarihçisi olan Shrikant Pradhan, bu insanların, çizimlerinde zaman zaman gözlemlediği şeylerden açıkça ilham aldığını söylüyor.

Garge, “Birçok petroglif, tanıdık hayvanları betimliyor. Köpekbalıkları ve balinaların yanı sıra kaplumbağalar gibi amfibiklerin de çizimleri var.” diyor.

Fakat bu durum, bazı petrogliflerin neden Hindistan’da bulunmayan gergedan ve suaygırları gibi hayvanları tasvir ettikleri sorusunu akla getiriyor. Onları çizen insanlar Afrika’dan Hindistan’a mı göç etmişti? Yoksa bir zamanlar Hindistan’da bu hayvanlar mı yaşıyordu?

Hükümet, belirlenen 400 petroglifi incelemek için 3.2 milyon dolarlık bir fon ayırdı. Bu soruların en azından bir kısmının cevaplandırılması umuluyor.


BBC. 1 Ekim 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login