Tarihi Rum Kilisesinin Bahçesinde İnsan Kemikleri Bulundu

Datça’da kültür evine dönüştürülmek için restorasyon çalışmalarına başlanan 19. yüzyıldan kalma Rum Kilisesi’nin bahçesinde mezar ve insan kemikleri bulundu.

Tarihi Ermeni Kilisesinin Bahçesinde İnsan Kemikleri Bulundu

Datça Belediyesi’nin Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) 455 bin lira destekle hazırladığı “Hızırşah Yaşayan Tarih, Kültür ve Sergi Evi ile Kültür Rotası” Projesi kapsamında, ilçeye 6 kilometre uzaklıktaki Hızırşah Mahallesi’ndeki Rum Kilisesi’nin restorasyon çalışmalarına başlandı. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Datça Yerel Tarih Derneği’nin de ortağı olduğu proje kapsamında, tarihi binanın yoldan arka cephesinde çevre düzenleme çalışması yapan işçiler, çalışmalar sırasında kafatası ve kemik parçalarına, yaklaşık iki metre uzağında ise bir mezara rastlayınca durumu Marmaris Müze Müdürlüğü’ne bildirdi. Bölgeye gelerek çalışma başlatan Marmaris Müzesi Müdürlüğü yetkilileri, ortaya çıkan kafatası ve insan kemiklerini incelemeye aldı. Bakanlık tarafından görevlendirilecek uzman ekipler tarafından Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen mezarın da açılarak inceleme yapılması bekleniyor.

Tarihi Ermeni Kilisesinin Bahçesinde İnsan Kemikleri Bulundu

1924 ve 1932 yılları arasında yaşanan mübadele sonrasında kaderine terk edilen ve 1970’de belediyenin mülkiyetine geçen tarihi kilise, uzun yıllar çeşitli kazılarda bulunan tarihi eserlerin konulduğu depo olarak kullanıldı. Bakımsızlık nedeniyle harabeye dönen kilise, Datça Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında restore edilerek arkeolojik eserlerin sergilendiği, fotoğraf, resim sergilerinin açıldığı ve kültür organizasyonlarının yapılabileceği bir kültür evine dönüştürülecek.

Tarihi Ermeni Kilisesinin Bahçesinde İnsan Kemikleri Bulundu

Knidos’tan çıkan eserlerin sergilenebileceği bir müze olmaması nedeniyle sıkıntı yaşanan Datça’nın bu açığı da kapatılacak. Restorasyon bütçesinin yüzde 75’i GEKA, kalanı ise Datça Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

Tarihi Ermeni Kilisesinin Bahçesinde İnsan Kemikleri Bulundu


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login