Vebayı Defetmek İçin Kendini Cezalandıran Keşişlerin Kırbacı Bulundu

İngiltere’deki bir Ortaçağ manastırında bulunmuş, bakır alaşımı tellerin örülmesiyle yapılan iplerin, keşişlerin vebadan kurtulmak için kendilerini kamçıladığı kırbaçlar olduğu ortaya çıktı.

Bakır kırbacın kalıntıları ve modern bir canlandırması. Görsel: Nottinghamshire County Council

2014’te Nottinghamshire, Rufford Manastırı’nda bulunan 14. yüzyıldan kalma örülmüş bakır tellerin, keşişler tarafından kendilerini cezalandırmak amacıyla kullanılan kamçıların ya da dokuz kuyruklu kırbaçların parçası olduğu ortaya çıktı.

Nottinghamshire İlçe Konseyi’ne göre 14. yüzyıldan kalma tellerin önemi, başka bir İngiliz manastırında bulunmuş bir metal kırbaçla karşılaştırılması sonrasında anlaşıldı.

Konseyde bulunan ve kültür komitesi başkanı olan John Knight yaptığı açıklamada “Bu veba ve ondan sonraki karanlık günlerde, burada yaşayan keşişlerin hayatının nasıl olduğunu canlandırmamıza yardım eden çok etkileyici bir keşif” dedi.

Veba 1348-1350 yılları arasında insanları kırıp geçirdi, ve yün endüstrisinden gelen gelirinin çoğunu kaybeden Rufford Manastırı’nın gerilemesine yol açtı. Manastır’ın kötü durumdaki mali durumu nedeniyle bazı krallar bu dönemde manastırı vergiden muaf tuttu.

(2,000 Yıllık Dışkı Salgın Hastalıkların İpek Yolu’ndan Yayıldığını Gösterdi)

Kazılarda bulunan kırbaç, İngiltere’de bulunan benzer dört kırbaçtan biri. Kırbaçlar bu dönemde Sistersiyen tarikatına mensup keşişler tarafından vebayı defetmek amacıyla, ya da halkın günahlarını kendi üstlerine alarak (halkın günahının kefaretini ödeyerek) kendilerini cezalandırmak amacıyla kullanılıyordu.  Rahipler kendi kendilerini kırbaçlıyordu.

Keşişler sade bir şekilde yaşıyor ve azla yetiniyordu. Sabah 4.30da kalkarak kilise görevlerini yerine getirdikten sonra uzun saatler boyunca tarlada çalışıyorlardı.

Keşişlerin kendilerini kırbaçlamak için kullandığı kamçıların varlığına rağmen, tarihi kaynaklar bazı Rufford keşişlerinin yeminlerinden saptığını ortaya çıkarıyor. 1280’de Keşiş Robert’ı öldürdüğü için tutuklanan Keşiş William, ve Thomas De Holme’dan 200 pound çalmakla suçlanan iki keşiş bu yeminlerinden sapan keşişlerin birkaçı.

Ortaçağ uzmanı Glyn Coppack’e göre manastırlara ait bakır kamçılar oldukça nadir görülüyor. Coppack “Bu fevkalade bir keşif” diyor.


Discovery News, Rossella Lorenzi, 4 Nisan 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login