2021 Ocak Ayının En Önemli 10 Arkeoloji Haberi

Ocak ayında Türkiye’de ve dünyada yapılmış en ilginç ve önemli arkeolojik keşifleri bu listede derledik.

10- 350.000 Yıllık Bu Taş, Bilinen En Eski Öğütme Taşı Olabilir

Homo sapiens’in ortaya çıkmasından 50.000 yıl önce, muhtemelen yiyecek öğütmek için kullanılmış 350.000 yıllık bir taş alet bulundu.

Karmel Dağı’ndaki Tabon Mağarası’nda bulunan tarih öncesi bir alet. C: Haifa Üniversitesi

Arkeologlar, görünüşte göze çarpmayan taşın, bu tür aletlerin bilinen en eski kullanımından yaklaşık 150.000 yıl öncesine ait olduğuna inanıyorlar. Keşif, Kuzey İsrail’deki Karmel Dağı’nda, Tabun Mağarası’nın içinde, Hayfa Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapıldı. Yapılan en son keşif, Afrika’da Homo sapiens’in ortaya çıkışından yaklaşık 50.000 yıl öncesine dayanıyor. O zamanlar, en yakın hominid akrabalarımız artık soyu tükenmiş Homo erectus ve Homo heidelbergensis’ti.

Haber hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

9- Ölüm Saçan Çin İmparatorunun Mezarı Nihayet Teşhis Edildi

Çin’deki anıt mezarda bulunan bir eser, MS 2. yüzyıl imparatoru Liu Zhi’nin orada gömülü olduğuna dair neredeyse kesin kanıtlar sunuyor.

Eser, Liu Zhi’nin halefi Ling’in ölen imparator için bir mezar inşa ettiği sıralarda üretilmiş. C: Luoyang Şehri Kültür Kalıntıları ve Arkeoloji Araştırma Enstitüsü

Arkeologlar, Çin’in Luoyang kentinde bir mozole kazarken, gizemli bir mezarın İmparator Huan olarak da bilinen İmparator Liu Zhi’ye (hükümdarlık MS 146-168) ait olduğunu nihayet doğrulayabilecek bir eser keşfettiler. Arkeologlar, anıt mezarı yıllardır biliyorlar ve Liu Zhi’ye ait olabileceğini uzun zamandır düşünüyorlar, ancak son kazılar sırasında keşfedilen bir mühür nihayet bunu kanıtlayabilir.

Haber hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

8- Suudi Arabistan’da 200.000 Yıllık Taş Aletler Keşfedildi

Suudi Arabistan’da, Paleolitik Dönem’den kalma ve yaklaşık 200.000 yıl önceye tarihlenen taş aletler keşfedildi.

Araştırmacılar, Shuaib Al-Adgham adlı alanda keşfedilen taş aletlerin Orta Paleolitik Dönem’den kalma taş baltalar olduğunu belirtti. Bunlar;  insan gruplarının günlük yaşamlarında kullandıkları yüksek hassasiyetli üretim sayesinde ayırt edilebilen, oldukça ender ve benzersiz baltalardı. Bu alanda keşfedilen taş aletlerin çokluğu; hem bu bölgede yaşamış tarih öncesi toplulukların sayısal yoğunluğunu, hem de Arap Yarımadası’ndaki iklim koşullarının insanlar için oldukça elverişli olduğunu ve bu sayede insanların oradaki doğal kaynaklardan yararlandığını gösteriyor.

Haber hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

7- İspanya’da Roma Ordusuna Ait 66 Kamp Alanı Keşfedildi

Uzaktan algılama teknolojisi sayesinde Roma ordusuna ait çok sayıda yeni askeri bölgenin keşfi, imparatorluğun en kanlı çatışmalarından biri ile ilgili bilgi veriyor.

C: Blanco et al. (2020)

66 tane askeri kampın incelenmesi, İber Yarımadası’nı fethetmek için 200 yıllık savaş sırasında bölgede Roma ordusunun önceden düşünülenden daha fazla varlık gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu alanların varlığı, askerlerin sahadan uzak durmak ve kendilerine daha fazla koruma sağlamak için dağlardaki alçak ve yüksek araziler arasından geçtiklerini gösteriyor.

Haber hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

6- İsrail’de, 635 Yılında Yapılmış Cami Bulundu

İsrail’in Taberiye Gölü sahilinde bir grup arkeolog tarafından dünyanın en eski camilerinden biri ortaya çıkarıldı. 

Arkeolog Katia Cytryn-Silverman, dünyanın en eski camilerinden biri bulunan kazı alanında, 2013. C: David Silverman

Camiye ait kalıntılar Bizans dönemine tarihlendirilen bir yapının kalıntılarının altında bulundu. Cami MS 635 gibi erken bir tarihte, yedinci yüzyılda Levant’ı fetheden Müslüman ordularının komutanı olan Muhammed peygamberin bir arkadaşı tarafından inşa edilmiş olabilir. Cami İsrail’in kuzeyinde bulunan ve Taberiye Gölü’nün batı sahiline bakan Tiberya şehrinin kenar mahallelerinden birinde ortaya çıkartıldı.

Haber hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

5- Midilli Adasında 20 Milyon Yıllık Ağaç Fosili Bulundu

Volkanik Midilli adasında, 20 milyon yıl sonra dalları ve kökleri hala sağlam olan nadir bir fosilleşmiş ağaç bulundu.

Ağaç, doğu Akdeniz adasında milyonlarca yıl önce fosilleşmiş eski bir ormanın yakınında yol çalışması sırasında bulundu ve özel bir atel ve metal platform kullanılarak bölgeden taşındı. Araştırmacılar, mükemmel durumda korunmuş ve fosilleşmiş ahşabı inceleyerek, hangi bitki türüne ait olduğunu belirleyebilecek. Yaklaşık 19 metre uzunluğundaki fosilleşmiş ağaç, düştükten sonra kalın bir volkanik kül tabakası ile korunmuştu. 

Haber hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

4- 2.600 Yıllık İskit Soylularının Yüzü Canlandırıldı

Modern teknoloji, 2.600 yıl önce bir mezara gömülen göçebe soyluların dış görünüşlerini hayata geri döndürüyor. 

C: Elizaveta Veselovskaya, Ravil Galeev

1997 yılında bulunan ve 2001 ila 2003 yılları arasında keşif heyeti tarafından incelenen İskit “kralı” ve “kraliçesinin” Arzhan kazı bölgesindeki mezarı, şimdiye kadar bölgede arkeologlar tarafından yapılan en sıra dışı keşiflerden biri olarak nitelendiriliyor. Şaşkınlık uyandıran zengin bir mezarda gömülü oldukları için bilim insanları tarafından kral ve kraliçe olarak tanımlanan bu insanlar, uzak Tuva Cumhuriyeti’nde 80 metre genişliğindeki tümülüs altında, soygunculardan ustaca gizlenmiş ahşap bir odanın ortasında bulundu. 

Haber hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

3- Ölüler Kitabı Parşömeni ve Mısır Kraliçesinin Mezarı Bulundu

Mısır’da dört metrelik Ölüler Kitabı parşömeni ve Kraliçe Nearit’e ait bir cenaze tapınağı keşfedildi.

Mısır’daki arkeologlar, Kahire’nin güneyindeki büyük bir mezarlık olan Sakkara nekropolünde 50’den fazla ahşap lahit, Eski Krallık kraliçesine adanmış bir cenaze tapınağı ve 4 metrelik Ölüler Kitabı parşömeni de dahil olmak üzere önemli bulgular ortaya çıkardılar. Araştırmacılar, 10 ila 12 metre derinliğinde 52 mezar çukurunda Yeni Krallık dönemine (MÖ 1570-1069) ait gibi görünen tabutları keşfettiler. Eski tanrıların resimleri ve ölen kişinin öbür dünyada gezinmesine yardımcı olduğu düşünülen Ölüler Kitabı’ndan alıntılar lahitleri süslüyordu.

Haber hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

2- Azteklerin İspanyolları Kurban Edip Yediği Yer Bulundu

Hernán Cortés intikamını almadan önce, Tecoaque’de İspanyollardan ve müttefiklerinden oluşan bir kafile kurban edilip yenmiş.

Tecoaque’de bulunan insan kemikleri 16. yüzyıla tarihleniyor. C: INAH

Yeni araştırma, İspanyol işgalcilerin, Aztek müttefiki bir kasabada en az bir düzine kadını ve çocuklarını katlettiklerini ve burada yaşayanların aylar önce ele geçirdikleri bir İspanyol kafileyi kurban ettiklerini ve yediklerini gösteriyor. Zultepec olarak da bilinen Tecoaque sakinleri, 1520’de yaklaşık 15 erkek İspanyol, 50 kadın ve 10 çocuk, Afrika ve Yerli kökenli Kübalıları içeren 45 piyade ve Yerli gruplardan yaklaşık 350 müttefikten oluşan bir kafileyi ele geçirdi. Görünüşe göre aylar içinde hepsi kurban edildi.

Haber hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

1- Endonezya’da Dünyanın En Eski Hayvan Resmi Keşfedildi

Endonezya’da keşfedilen çarpıcı mağara resimleri, en az 45.000 yıl öncesine dayanan, gezegenin bilinen en eski hayvan tasvirlerini içeriyor.

Üç domuzu gösteren eski bir resim, dünyadaki en eski hayvan çizimi olabilir. C: AA Oktaviana

Endonezya’nın Sulawesi adasındaki Leang Tedongnge kireçtaşı mağarasında birkaç el şablonunun yanı sıra üç domuzun resimleri bulundu. Sulawesi’nin dünyanın en eski mağara sanatlarından bazılarını içerdiği biliniyor, ancak yeni bulunan resimler, adada şimdiye kadar keşfedilen diğer tüm örneklerden önceye ait olabilir. “Bulgular, ilk modern insan mağara sanatı geleneklerinin uzun süredir varsayıldığı gibi buzul çağı Avrupa’sında değil, insan yolculuğunun daha erken bir noktasında ortaya çıktığına dair kanıtlara yenisini ekliyor.”

Haber hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

BONUS

Ayvalık’taki Tarihi Şapel, Defineciler Yüzünden Yıkıldı

Tarihi şapelin yıkıldıktan sonraki fotoğrafı.
Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login