Endonezya’da Dünyanın En Eski Hayvan Resmi Keşfedildi

Endonezya’da keşfedilen çarpıcı mağara resimleri, en az 45.000 yıl öncesine dayanan, gezegenin bilinen en eski hayvan tasvirlerini içeriyor.

Üç domuzu gösteren eski bir resim, dünyadaki en eski hayvan çizimi olabilir. C: AA Oktaviana

Endonezya’nın Sulawesi adasındaki Leang Tedongnge kireçtaşı mağarasında birkaç el şablonunun yanı sıra üç domuzun resimleri bulundu. Yerel halk bile 2017’de Griffith Üniversitesi’nden Adam Brumm ve ekibi tarafından keşfedilene kadar mağara alanlarının varlığından habersizdi.

Brumm, “Şaşkına döndüm.” diyor. “Bu, tüm bölgeden bilinen en muhteşem ve en iyi korunmuş figüratif hayvan resimlerinden biri ve beni hemen havaya uçurdu.”

Sulawesi’nin dünyanın en eski mağara sanatlarından bazılarını içerdiği biliniyor, ancak yeni bulunan resimler, adada şimdiye kadar keşfedilen diğer tüm örneklerden önceye ait olabilir.

(Endonezya’da Bilinen En Eski Resmedilmiş Hikaye Bulundu)

Brumm ve meslektaşları, resmin bir kısmını örten ve mağara sanatı üretildikten sonra oluşmuş olması gereken bir mineral oluşumunu analiz etmek için uranyum serisi adı verilen bir teknik kullandılar. Mineral oluşumu en az 45.500 yaşındaydı, bu da sanat eserinin kendisinin çok daha eski olabileceğini düşündürüyor.

Brumm, “Bulgular, ilk modern insan mağara sanatı geleneklerinin uzun süredir varsayıldığı gibi buzul çağı Avrupa’sında değil, insan yolculuğunun daha erken bir noktasında ortaya çıktığına dair kanıtlara yenisini ekliyor.” diyor.

Üç domuzun her biri bir metreden uzun. Resimler, kırmızı aşı boyası pigmenti kullanılarak boyanmış. Bunlar, adaya özgü ve kendine özgü yüz siğilleriyle karakterize, kısa bacaklı bir yaban domuzu olan Sulawesi siğil domuzları (Sus celebensis) gibi görünüyorlar. Brumm, “Bu tür, Sulawesi’deki ilk avcı-toplayıcılar için büyük önem taşıyordu” diyor.

Bu domuzlar, bölgedeki daha sonraki mağara sanatında ortaya çıkıyor ve arkeolojik kazılar, Sulawesi’de binlerce yıldır en çok avlanan av türü olduklarını gösteriyor. 

Brumm, “Bu yaban domuzlarının sanatta sık sık resmedilmesi, bu yerel türün davranışsal ekolojisine ve belki de avcılık kültüründeki manevi değerlerine uzun vadeli bir insan ilgisine dair ipuçları sunuyor.” diyor. 

Durham Üniversitesi’nden Paul Pettitt, keşfin Güneydoğu Asya adalarında insan varlığının kanıtlarına katkıda bulunduğunu kabul ediyor. Erken insanlar, Afrika’dan göç ettikten sonra yaklaşık 65.000 yıl önce Avustralya’ya ulaşmak için muhtemelen bu adalardan geçtiler. 

Ancak Pettitt şöyle diyor: “Şu anda bölgedeki yetersiz miktarda insan fosili göz önüne alındığında, elbette, Avrupa’da figüratif olmayan sanat üreten Neandertaller gibi başka bir insan türünün bunları yapmış olabileceğini göz ardı edemeyiz.”


New Scientist. 13 Ocak 2021.

MakaleAdam Brumm et al. 2021. Oldest cave art found in Sulawesi. Science Advances. 7 (3).

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login