Suudi Arabistan’da 200.000 Yıllık Taş Aletler Keşfedildi

Suudi Arabistan’da, Paleolitik Dönem’den kalma ve yaklaşık 200.000 yıl önceye tarihlenen taş aletler keşfedildi.

Miras Kurumu, düzenlediği bir basın toplantısında, El-Kasım bölgesindeki Shuaib Al-Adgham adlı alanda keşfedilen taş aletlerin Orta Paleolitik Dönem’den kalma taş baltalar olduğunu belirtti.

Bunlar;  insan gruplarının günlük yaşamlarında kullandıkları yüksek hassasiyetli üretim sayesinde ayırt edilebilen, oldukça ender ve benzersiz baltalardı. Bu alanda keşfedilen taş aletlerin çokluğu; hem bu bölgede yaşamış tarih öncesi toplulukların sayısal yoğunluğunu, hem de Arap Yarımadası’ndaki iklim koşullarının insanlar için oldukça elverişli olduğunu ve bu sayede insanların oradaki doğal kaynaklardan yararlandığını gösteriyor.

(Suudi Arabistan’da 120.000 Yıllık İnsan Ayak İzleri Bulundu)

Uydu görüntüleri; Shuaib Al-Adgham ve diğer alanların nehir geçitleriyle birbirine bağlandığını, böylece eski dönemlerdeki insanların Arap Yarımadası’nın iç bölgelerine ulaşmak için nehirleri kullandıklarını ortaya çıkardı.

Ayrıca fark edildi ki Arap Yarımadası’ndaki insan grupları, muazzam coğrafi uzaklıkları katedebiliyorlardı; eski vadiler ve nehirler etrafında konumlanan çok sayıda alana bakılırsa bu gruplar gittikçe yayılmış ve ihtiyaç duyduklarında yeni alanlar keşfetmişlerdi. Bu alanlar kırılmış taş parçaları ve üretilmiş aletler sayesinde ayırt edilebiliyordu.

Yetkililer, oldukça fazla miktarda çevresel ve kültürel bilgi toplandığını ve sonuçların çevresel anlamda yaşanan -ve çok kuraktan nemliye çeşitlenen- büyük değişikliklere işaret ettiğini belirtiyor. Son bulgular, geçmişte “Yeşil Arap Yarımadası”nın birçok kez var olduğuna dair iddiaları son derece güçlü bir şekilde destekliyor.

Bölgenin nemli evrelerinde, Arap Yarımadası boyunca bu insan gruplarının yayılıp genişlemesine önderlik eden nehirler ve göller bulunuyordu. Bu bilgi, Arap Yarımadası’nın tarih öncesi zamanlarda Afrika ile Asya’nın geri kalanı arasında yer alan büyük bir kavşak görevi gördüğünü ve Paleolitik dönemdeki yerleşimlerden biri olduğunu doğruluyor.

Bu insan gruplarının yaptığı eski göçlerin iki ana yol üzerinden gerçekleştiği düşünülüyor: Babülmendep Boğazı ve Sina Yarımadası Geçidi.


Saudi Gazette. 31 Aralık 2020.

Kocatepe Üniversitesi'nde Hukuk okuyor. Dil, tarih ve arkeoloji alanlarında kendini geliştiriyor.

You must be logged in to post a comment Login