Sardinya Nekropolünde Demir Çağı Boksör Heykelleri Keşfedildi

Sardinya’daki Mont’e Prama nekropolünde, Demir Çağı’na tarihlenen iki boksör heykelinin gövdeleri keşfedildi.

Çıplak gövdelerin, vücutlarını saran kalkan nedeniyle Cavalupo boksörlerini tasvir ettiği belirlendi. C: Italian Minstry of Culture

Nuragic uygarlığı tarafından kireçtaşından yontulmuş en son buluntular, 1970’lerden beri bölgede kazılan ve “Mont’e Prama’nın devleri” olarak bilinen diğer birçok boksör, güreşçi ve okçu heykeline eklendi.

Çıplak gövdelerin parçalarıyla birlikte, vücutlarını saran kalkan nedeniyle bu heykellerin, Cavalupo boksörlerini tasvir ettiği belirlendi. Bunlar, 2014 yılında İtalyan adasının batı kıyısındaki Cabras’taki alanda birkaç metre ötede bulunan diğer iki heykele benziyor.

(İlgili: Demir Çağı Savaşçıları, Düşmanlarının Kılıçlarını Büküyordu)

Keşif, büyük nekropolün güney bölgesinde Nisan ayı başlarında başlayan yeni kazıların ardından yapıldı.

İtalyan kültür bakanı Dario Franceschini, “Bu olağanüstü bir keşif” diyor ve antik Akdeniz kültürüne daha fazla ışık tutacağını sözlerine ekliyor. “İki yeni mücevher, bu heykel grubunun gizemli cazibesine katkıda bulunuyor.”

Sardinya’daki Mont’e Prama nekropolünde çalışan bir arkeolog. C: Italian Minstry of Culture

Arkeologlar ayrıca, MÖ 950-730 yılları arasına tarihlenen mezarların bulunduğu alanda büyük bir mezar yolunu da ortaya çıkardılar.

Mont’e Prama bölgesi ilk olarak 1974 yılında yerel çiftçiler tarafından keşfedildi. Boyları 2 ila 2,5 metre arasında değişen savaşçı heykellerinin nekropoldeki mezarları koruduğuna inanılıyor. Şimdiye kadar 170 mezar üzerinde yapılan araştırmalar, mezarlığın neredeyse sadece genç erkeklere ayrıldığını ortaya çıkardı.

Nuragic uygarlığı Sardinya’da MS 2. yüzyıla kadar gelişti. Asıl amaçları bilinmemekle birlikte, ada genelinde nuraghi olarak bilinen kule şeklindeki binlerce büyük taş yapı bulundu.

Mont’e Prama nekropolünde 2014 yılında bulunan bir savaşçı heykeli. C: Italian Minstry of Culture

Mont’e Parma’da bulunan heykellerden bazıları 2014’ten beri Cabras müzesinde sergileniyor. Yeni heykeller de belirli koruma işlemlerinden geçtikten sonra sergilenecek.

Kültür bakanlığının güney Sardinya müfettişi Monica Stochino, “İki büyük ve ağır gövde bloğunun etraflarını saran tortulardan arındırılması ve güvenli bir şekilde toplanmaya hazır hale getirilmesi için zamana ihtiyacı olacak.” diyor.


The Guardian. 8 Mayıs 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login