Demir Çağı Savaşçıları, Düşmanlarının Kılıçlarını Büküyordu

Almanya’nın batısında yapılan araştırmalar, bazıları kasıtlı olarak bükülmüş en büyük Demir Çağı silah istiflerinden birini ortaya çıkardı.

C: LWL-Archäologie für Westfalen/Hermann Menne

Bir araştırma ekibi, Westfalen-Lippe Peyzaj Odası ile Schmallenberg şehrinde yaptıkları bir sunum sırasında Wilzenberg’deki küçük bir dağdaki kazı alanında Batı Almanya’da şimdiye kadar bulunan en büyük Demir Çağı silah kalıntılarının gün yüzüne çıkarıldığını açıkladılar. Araştırmacılar, basın açıklaması sırasında Demir Çağı’na tarihlenen yaklaşık 100 kadar Kelt eseri bulduklarını da belirttiler.

(Demir Çağı Savaşçıları Lüks Kuş Tüyü Yataklarla Gömülmüş)

Demir Çağı, Almanya’da ve Avrupa’nın geri kalanında Tunç Çağı’nın bitişinden sonra, yeni metalin silah, tarım aleti ve diğer araçların yapımında tercih edilmesiyle başladı. Almanya’da yaklaşık MÖ 800 ila 45 yılları arasında süren Erken Demir Çağı’nı, MÖ 1 yılında Romalıların bölgeyi fethine kadar süren Geç Demir Çağı izledi.

C: LWL-Archäologie für Westfalen/Hermann Menne

Kazı yapılan alanın eskiden taş, kil veya diğer yerel materyallerle inşa edilmiş bir tepe kalesi olduğu düşünülüyor; işgalci düşmanlara karşı korunma sağlayan küçük tahkimatlar olarak kullanılan bu kalelerin etrafına genelde surlar inşa edilirdi.

1950 yılından beri aktif olan kazı alanında gerçekleştirilen daha önceki kazılar surlar ile beraber bazı tarihi eserleri gün yüzüne çıkardı. Bu yeni çalışmada, araştırmacılar çamur zeminin altında gömülü olan demir eserleri bulmak için çalışma yürüttüler. Araştırmacılar kılıçlar, mızraklar, temrenler, kalkanlar, kemer kancaları ve koşum takımları dahil olmak üzere 100 civarı demir eser buldular. Kesin tarihleme mümkün olmasa da eserleri çevreleyen materyal, bulguların MÖ 300 ila 1 yılları arasına ait olduklarını gösterdi.

C: LWL-Archäologie für Westfalen/Hermann Menne

Kılıçların ve mızrakların çoğu oldukça hasarlıydı. Kılıçlar iki veya üç kere bükülmüş, mızrak ve temrenler ise köreltilmişti. Hasarların boyutu göz önüne alındığında, araştırmacılar bunların savaş sonrasında kasıtlı olarak yapıldığını, yani eserlerin mağlup edilmiş bir düşmandan alınmış olabileceğini, ek olarak silahlar kalede toplandıkları için, savaşın muhtemelen farklı bir yerde gerçekleştiğini belirtiyorlar.

C: LWL-Archäologie für Westfalen/Hermann Menne

Araştırmacılar savaşın günümüz Wilzenberg şehrinin bulunduğu mevkide gerçekleşmiş ve muzafferlerin zaferlerinin bir nişanesi olarak düşmanın silahlarını alıp tepe kalesine geri dönmüş olabileceklerini tahmin ediyor.


LWL-Newsroom. Phys. 26 Nisan 2021.

Ege Üniversitesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık bölümü öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login