Aslan Yelesi Saçlı ve Bıyıklı Kelt Tanrısı Heykeli Bulundu

Demir Çağı’ndan kalma küçük bir Kelt tanrısı heykeli, yıllar önce yaygın olan ve genel olarak alay konusu edilen bir saç stiline sahip.

Wimpole’de bulunan Kelt tanrı figürü. C: National Trust, Oxford Archaeology East, James Fairbairn

Demir Çağı’ndan kalma küçük bir Kelt tanrısı heykeli, yıllar önce yaygın olan ve genel olarak alay konusu edilen ancak son zamanlarda beklenmedik bir şekilde yeniden popüler olan aslan yelesi (mullet) saç modeline sahip.

Ön tarafın kısa, arka tarafın uzun kesildiği aslan yelesi saç modeline olan rağbet 1980’lerde arttı. Arkeologlar, kısa bir süre önce İngiltere’nin Cambridgeshire şehrindeki Demir Çağı alanında, MS 1. yüzyıla dayanan, yaklaşık 5 santimetre yüksekliğinde bir bakır figürün de aynı saç modeline sahip olduğunu keşfetti.

(Man Adasında Nadir Viking Takıları Bulundu)

Birleşik Krallık’taki National Trust temsilcileri yaptıkları açıklamada, binlerce yıl sonra doğmuş sayısız futbolcu, hokey yıldızı, rock sanatçısı ve birçok sıradan insan gibi heykelin de saçlarının, tepesinin etrafında kafasına yakın bir şekilde kesildiğini ve arkadan uzun bırakıldığını söylüyor. Ayrıca 1980’lerde aslan yelesi saç modeline sahip birçok erkek gibi heykelin de küçük bir bıyığı var.

Figür, oval gözler gibi Kelt özelliklerine sahip. C: National Trust, Oxford Archaeology East, James Fairbairn

Arkeologlar 2018 yılında Cambridgeshire’in Wimpole Estate alanında, MÖ 1. yüzyıldan başlayarak Geç Demir Çağı’ndan, Erken Roma dönemine kadar, birkaç yüzyıl süren kırsal bir yerleşimi araştırmaya başladı. Heykele ek olarak, Roma askeri üniforması aksesuarları dâhil olmak üzere; yaklaşık 300 tane metal nesne, kozmetik alet, bozuk para, çivi ve at koşum takımı aksesuarları bulundu. 

Araştırmacılar, başlangıçta küçük heykelin Kelt bereket tanrısı Cernunnos’u temsil ettiğini düşünüyordu fakat daha sonra bilinmeyen, başka bir Tanrı olduğunu tespit etti. National Trust’a göre, figür muhtemelen balmumu ya da ilaçları karıştırmak için kullanılan bir spatula tutacı olarak kullanılıyordu. East of England’taki National Trust arkeologu Shannon Hogan yaptığı açıklamada, heykelin ellerinin, bir zamanlar dekoratif kakmada sergilenmiş olduğu düşünülen bir gerdanlığı (boyna takılan dairesel bir süsü) tuttuğunu söyledi.

Hogan, “Bu figür olağanüstü bir bulgu, dikkatli bir şekilde korunup, temizlendiğinden bazı dikkat çekici ayrıntıları artık inceleyebiliriz.” diyor.

Önler kısa, arkalar uzun. C: National Trust, Oxford Archaeology East, James Fairbairn

Bununla birlikte Hogan, figürün dikkat çekici aslan yelesi saçlarının o dönemde bölgedeki saç kesiminin genelini mi temsil ettiğini yoksa tanrının saçının, heykellerde ve diğer sanat türlerinde genel olarak bu şekilde mi tasvir edildiğini bilmediklerini söylüyor.

Hogan, “O zamanlar İngiltere’deki sıradan insanların nasıl gözüktüklerine dair son derece az bilgiye sahibiz bu yüzden bu güzel detaylara sahip figür, bize onların görünüşlerine ya da tanrılarını nasıl hayal ettiklerine dair umut verici bir bakış açısı sunuyor.” diyor.


Live Science. 19 Şubat 2021.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans mezunu.

You must be logged in to post a comment Login