Roma’daki Bir Yol Çalışması Sırasında Mezarlar Bulundu

Roma’nın en eski caddelerinden biri olan Via Latina’nın altında mezar kompleksi kazan arkeologlar, pişmiş toprak köpek heykelciği buldular.

Arkeologlar, Roma’nın en eski caddelerinden birinin kazısında pişmiş topraktan bir köpek heykelciği ortaya çıkardılar. C: Italian Ministry of Culture

Avuç içi büyüklüğündeki heykelcik, başı ve boynunun üzerinde uzun dalgalı bir kürke sahip, sivri kulaklı bir köpeği tasvir ediyor. Göğsünün üzerinde küçük bir amblem sarkan bir tasma takıyor gibi görünüyor ve pençeleri arasında dairesel bir nesne duruyor.

İtalya Kültür Bakanlığı’nın arkeoloji şubesinden uzmanlar, bir su yolu değiştirme projesine hazırlık olarak şehrin Appio Latino bölgesindeki Via Luigi Tosti’de bir alanı teftiş ediyorlardı. Arkeologlar, köpek başlı heykeli, MÖ 1. yüzyıldan MS 1. yüzyıla kadar uzanan diğer mezar eserleri arasında, sokak seviyesinin yaklaşık 1,5 metre altında keşfettiler.

(Tüm Yollar Roma’ya mı Çıkıyor?)

Heykelciğin tam olarak ne tür bir köpeği betimlediği belli değil. “Köpek ırkları son 2.000 yılda önemli ölçüde değişti. Roma döneminde, avlanma, koruma ve arkadaşlık gibi, arzu edilen nitelikler ve belirli işlevler için köpeklerin seçici bir şekilde yetiştiriliyordu.

Yetkililer ayrıca 2.000 yıldan daha eski, önemli bir antik Roma yolu olan Via Latina üzerindeki daha büyük bir mezar kompleksinin parçası olan üç mezar tespit ettiler.

Yetkililer, “Roma, tüm kentsel dokusunda bir kez daha geçmişin önemli izlerini gösteriyor.” diyor.

Mezarlardan birindeki kömürleşmiş izler, Roma vatandaşlarının mezar kompleksini kullanmayı bırakmış olabilecek bir yangın olduğunu gösteriyor.

Bir arkeolog, işçilerin su boruları döşediği yerlerde keşfedilen antik mezarları inceliyor. C: Italian Ministry of Culture

Köpek heykelciği yüzeysel olarak eğimli çatılara drenaj sistemlerinin bir parçası olarak eklenen oyma nesnelere benzese de, suyu boşaltmak için herhangi bir açıklığı yok. Yeni ortaya çıkarılan köpek heykelciğinin kafasının yapımında kullanılan kil, bölgedeki asırlık oluklar ve borularda bulunan pişmiş seramik malzemeye benziyor. Ancak bu özel heykelcik delikler içermiyor, bu da muhtemelen dekoratif bir aksesuar veya hediye olarak üretildiği anlamına geliyor.

İnşaat işçileri, sokak seviyesinin yaklaşık bir buçuk metre altında kazarken eserler keşfettikten sonra yetkililerle temasa geçti. Araştırmak için gelen arkeologlar, sert bir temel üzerine açılmış üç mezar buldular. Biri sertleştirilmiş volkanik külden yapılmıştı, diğeri ise duvarlarında ağ benzeri bir tasarıma sahipti. Üçüncü mezar, tabanı boyunca yangın hasarı kanıtları taşıyordu.

Ekip, mezarların yanında, doğrudan toprağa gömülmüş genç bir adamın kalıntılarını ve ayrıca kemik parçaları içeren bir turne keşfetti.

MÖ 4. yüzyılda inşa edilen Via Latina, Roma’nın Porta Latina’sından güneydoğuya yaklaşık 200 kilometre boyunca uzanıyordu ve muhtemelen önemli bir askeri otoyol olarak hizmet ediyordu.

Bir zamanlar bu ana cadde boyunca kazılan diğer mezar yapıları ve yeraltı mezarları, Roma’daki Via Latina Mezarları Arkeoloji Parkı’nın bir parçası olarak halka açık. Ziyaretçiler, mozaik ve fresklerle donatılmış yeraltı mezarlarını inceleyebilir.


Live Science. 7 Ocak 2021.

Smithsonian Magazine. 7 Ocak 2021.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login