Keşfedilen Tarih Öncesi Yağmur Ormanında Muhteşem Fosiller

Avustralya’da 11 milyon yıldan daha önce var olmuş şaşırtıcı derecede iyi korunmuş yüzlerce fosil arasında bitkiler, böcekler ve balıklar var.

Avustralya’daki McGraths Flat’ten bir migalomorf örümceğin fosili. C: Michael Frese

Avustralya, Yeni Güney Galler’deki bir fosil bölgesi olan McGraths Flat’te kazı yapan araştırmacılar tarafından kusursuz bir şekilde korunmuş bir mygalomorf örümceği (Mygalomorphae) fosili ortaya çıkarıldı. 4 santimetre uzunluğundaki örümcek yaklaşık 11 milyon ila 16 milyon yıl önce, bölgeye yağmur ormanlarının hakim olduğu zamanlarda yaşamıştı.

Sidney’deki Avustralya Müze Araştırma Enstitüsü’nden ortak yazar Matthew McCurry, “Bugün Avustralya’da canlı olarak gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor.” diyor. “Oldukça farklı olan özelliklerden biri, bu ilk bacak setinin boyutu – bu son derece büyük bir örümcek.”

(İngiltere Sahilinde 2,7 Metrelik Kırkayak Fosili Bulundu)

McGraths Flat sahasında eşit derecede iyi korunmuş bitki, böcek ve omurgalı fosilleri bulundu ve araştırmacılara Avustralya’nın Miyosen Döneminde nasıl görünmüş olabileceğine dair eşi görülmemiş fikirler verdi.

Bu testere sineği, 16 ila 11 milyon yıl önce şu anda güneydoğu Avustralya’da bulunan bir yerde yaşadı ve kafasında hala polen taneleri var. C: Michael Frese

Canberra Üniversitesi’nden ortak yazar Michael Frese, “Bunlar, örneklerin içindeki yumuşak doku yapılarını bile koruyan alanlar.” diyor.

McCurry, Frese ve meslektaşları, sahadaki birkaç yaprak fosilinin özelliklerini analiz ederek ve bir bilgisayar modeli kullanarak bölgenin geçmiş iklimini yeniden yapılandırdı. Bölgenin yıllık ortalama sıcaklığının 17°C civarında olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca, yılın en yağışlı ve en kurak üç ayında, yağışın sırasıyla ayda 962 milimetre ve 254 mm civarında olduğunu buldular.

Bu izole fosil çiçeklerin, ebegümeci ve kakao içeren 7.000’den fazla canlı bitkiden oluşan Malvales’e ait olduğu düşünülüyor. C: Michael Frese

Ek olarak, araştırmacılar organizmalar arasındaki etkileşimlere dair kanıtlar buldular. Örneğin, bir balığın yüzgecine bağlı bir tatlı su midyesi keşfettiler, bu da midyenin balığı hareket etmek ve beslenmek için kullandığı anlamına geliyor. Ayrıca, uzun boynuzlu bir böceğin sırtına binmiş gibi görünen mikroskobik, parazitik bir nematod keşfettiler.

McCurry, “Fosilleşme derecesi, bize bu eski yağmur ormanı ekosistemlerinin neye benzediğine dair eşi görülmemiş bir kavrayış sağlıyor.” diyor.

McGraths Flat sitesi ayrıca, bu fosil gibi naiad adı verilen serbest yüzen yusufçuk larvaları da dahil olmak üzere birçok böcek türünü korur. C: Michael Frese

Frese, bu sitenin ayrıca Avustralya’nın tarih öncesi geçmişine ilişkin bilgi eksikliğini de kapattığını söylüyor. “Önemli bir zaman dilimi olan Avustralya’daki Miyosen hakkında bize bilgi verecek bir fosil alanımız yoktu.”

McCurry, “Avustralya’nın çok daha kurak hale geldiği ve modern ekosistemlerinin çoğunun geliştiği bir dönem” diyor. “Bir bakıma Avustralya’nın başlangıç hikayesi.”


New Scientist. 7 Ocak 2021.

Makale: Matthew R. Mccurry et al. 2022. A Lagerstätte from Australia provides insight into the nature of Miocene mesic ecosystems. Science Advances.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login