Roma’nın Yeraltı Mezarlarında İsa’yı Tasvir Eden 1600 Yıllık Freskler Bulundu

Roma’da bulunan ve yerin altında 17 kilometreden fazla bir alana yayılmış olan Aziz Domitilla Katakomplarında Erken Hıristiyanlık dönemine dair eşsiz freskler bulundu.

Katakomplar 16. yüzyılda Antonio Bosio adında amatör bir arkeolog tarafından yeniden keşfedildi.
Fotoğraf : ANDREAS SOLARO/AFP

“Lazer temizleme” adı verilen bir teknik sayesinde katakompların içerisinde yüzyıllar boyunca birikmiş olan kir ve pası ortadan kaldırma fırsatı bulan araştırmacılar, katakompların iki bölümünde muhteşem freskler ortaya çıkardı. Keşfi yapan ve freskleri görünür hale getiren komisyondan bir arkeolog olan Barbara Mazzei, fresklerin bilimsel literatürde genellikle fırıncı olarak anılan bir tahıl alıcısına ait mezar odasında bulunduğunu ve ölünün İsa’ya karşı kişisel takdimini içeren bir giriş bölümünün de bulunduğunu belirtti.

Mezar odaları ilk kez 400 yıl önce katakompların Kolumbus’u olarak nitelenen İtalyan bilim insanı Antonio Bosio tarafından bulunmuştu. Yalnızca en zengin ailelerin mezar odalarına sahip olabildiğini söyleyen Mazzei, 1600 yıl öncesine dayanan katakompların en eski Hıristiyan mezarlıklarından biri olduğunu belirtiyor.

Roma’da St Domitilla’nın Katakompunda bulunan freskolu tavan. F: AFP

Lazerler yüzyıllar boyunca birikmiş olan is ve kurum gibi parçacıkları ihtiyatla temizlerken bir tahıl alıcısını tasvir eden 1.600 yıllık fresk tüm detayları ile meydana çıktı. Araştırmacıların daha önce bildiği ve kendisinden “fırıncı” olarak bahsettiği şahsa ait mezar odasındaki freskin temizlenmesi ile hem tasvir edilen Fırıncı’ya ait detaylar, hem de Roma tahıl ticaretini gösteren freskler daha ayrıntılı olarak ortaya çıktı. Mazzei, fırıncının freskte zengince süslenmiş bir tunik giydiğini ve modius olarak bilinen, tahıl ölçmek ve dağıtmak için kullanılan bir sandığın arkasında durur vaziyette resmedildiğini belirtiyor.

Tahıl alıcısının resminin bulunduğu yerin yakınındaki duvarlar Annona olarak bilinen, Roma’nın tahıl alım, satım ve dağıtımı ile ilgilenen bir devlet dairesinin faaliyetlerinin ayrıntılarını göstermekte. Mazzei, tahıl alıcısının büyük bir ihtimalle Annona adı verilen bu kurumda yüksek rütbeli bir kimse olduğunu belirterek Fırıncı’nın yaptığı işten ve kazandığı toplumsal statüden gurur duyar bir vaziyette tasvir edildiğini aktarıyor.

Gazeteciler, Roma’daki St Domitilla Katakomp tünellerini ve dekore edilmiş kriptoları gezerken. F: AFP

Katakomplarda ayrıca bir çobanın yer aldığı pastoral bir sahne ile iki havari grubunun arasında bir tahtta oturan İsa’yı temsil eden duvar resimleri de ortaya çıkarıldı. Barbara Mazzei, İsa ve havarilerin tasvir edildiği freskin Eski ve Yeni Ahit’te yer alan sahneler doğrultusunda çizildiğini aktarıyor.

Mazzei, Fırıncı’nın mezarının yakınlarında ve Roma’nın altında uzanan antik katakompların diğer bölümlerinde temizlenmesi gereken çok sayıda fresk bulunduğunu belirtiyor.

Pompeii’deki Mısır Freskleri, İnsanların Kozmopolit Olduğunu Gösteriyor

Pompeii’nin Freskleri Antibiyotikle Temizlendi


Livescience. 12 Haziran 2017.

Yeditepe Üniversitesi'nde Tarih ve Felsefe bölümlerinde anadal öğrencisi olarak eğitimini sürdürürken bir yandan da yine Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümünde yandal ögrencisi olarak ögrenim görüyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply