İtalya’daki Roma Yeraltı Mezarlığı Çöplük Olarak Kullanıldı

İtalyan polisi, bir antik Roma yeraltı mezarlığının kalıntıları arasında gizlenmiş, yasadışı bir çöplük alanını ortaya çıkardı. Polis çevre kirliliği yaratılan bölgeyi incelerken alanı halka kapattı.

çöplük

İtalyan medyasının bildirdiğine göre, MÖ 2. yüzyıldan beri mezarlık olarak kullanılan tüneller ve mağaralar, yıllar içinde zararlı atıklarla doldu. Bu atıklar mağaralarda, tehlikeli bir çeşit yağdan oluşan yeraltı gölü yarattı.

çöplük2

Belediye yetkilileri polislerin alana el koyduğunu doğruladı. Yeraltı mezarlığının bulunduğu alan, Romalılara ait en önemli karayolu olan Via Appia (Appian yolu) üzerinde bulunuyor. Burada çakıltaşları üzerine düz taşlar döşenmesi şeklindeki antik Roma sokak inşaatı tekniğinin korunmuş bir örneği görülüyor.

İtalya’da Avrupa’nın en büyük çöplük alanları bulunuyor. Avrupa Toplulukları Adalet Divanı da, yasadışı çöplük alanlarını temizleyemediği için İtalya’ya milyonlarca euroluk cezalar verdi.

Çöp idaresi problemleri, İtalya’nın daha yoksul olan güneyinde organize suçlar için de yeni fırsatlar doğurdu. Bunların en ünlüsü Napoli’nin kuzeyinde çöplüklerin yakıldığı ve çevreyi zehirlediği “Yangınlar Şehri” alanı.
çöplük4


“Illegal dumpsite found in Roman catacombs”, Reuters, 26 Ocak 2016

Görseller: ANSA

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login