Pompeii’yi Yönetmeye Yardımcı Olmak için Robot Köpek Çağrıldı

Robot, güvenlik ve eser hırsızları tarafından kazılmış tüneller de dahil olmak üzere yapısal sorunları belirlemek için kullanılacak.

Robot, “müdahalelerin incelenmesi ve planlanması için yararlı verileri toplayıp kaydederken” en küçük alanları bile denetleyebilir. C: Pompeii Archaeological Park

Spot adlı dört ayaklı bir robot, antik Pompeii’nin kalıntıları arasında dolaşmak, yapı ve güvenlik sorunlarını tespit etmek ve eser hırsızları tarafından kazılmış tünelleri incelemek için yer altına inmek için görevlendirildi.

Köpek benzeri robot, Unesco’nun Pompeii’yi İtalyan makamları korumayı iyileştirmediği takdirde Pompeii’yi tehlikedeki dünya mirası alanları listesine eklemekle tehdit ettiği 2013’ten bu yana arkeolojik parkın daha iyi yönetilmesine yönelik daha geniş bir projenin parçası olarak kullanılan bir dizi teknolojinin en sonuncusu.

(İlgili: Pompeii’de Bulunan Grafitiler, Sosyal Hayatı Günümüze Taşıyor)

Park yetkilileri, ABD merkezli Boston Dynamics tarafından yapılan Spot’un, “müdahalelerin incelenmesi ve planlanması için yararlı verileri toplayıp kaydederken” en küçük alanları bile denetleyebildiğini söylüyor.

“Amaç, hem mevcut alanların izlenmesinin kalitesini iyileştirmek hem de iyileştirme veya restorasyon yapılan alanlardaki çalışmaların ilerleme durumu hakkında bilgimizi geliştirmek, böylece sitenin ve işçilerin güvenliğini yönetmek.”

Pompeii arkeoloji parkı müdürü Gabriel Zuchtriegel’e göre, Spot ortaya çıkana kadar arkeolojik alanlar için kendi türünde hiçbir teknoloji geliştirilmemişti.

C: Pompeii Archaeological Park

Park yetkilileri ayrıca 66 hektarlık alanda üç boyutlu taramalar yapabilen uçan bir lazer tarayıcıyı da denedi.

Zuchtriegel, “Robotik dünyasındaki, yapay zeka ve otonom sistemler biçimindeki teknolojik gelişmeler, tipik olarak endüstriyel ve imalat dünyasıyla ilişkili çözümler ve yenilikler üretti. Ancak, çevre koşullarının heterojenliği ve alanın büyüklüğü nedeniyle arkeolojik alanlarda şimdiye kadar bir uygulama bulamamıştı.” diyor.

Spot ayrıca, yıllarca kalıntıları kazarak ve dünyanın dört bir yanındaki sanat kaçakçılarına satmak için eser çalan tombaroli veya mezar yağmacıları tarafından yapılan yeraltı tünellerinde kullanım için test edilecek.

Hırsızlar, İtalya’nın sanat polisinin Pompeii çevresindeki bölgede hala tüneller bulunmasına rağmen, kültür suçlarına yönelik baskıları yoğunlaştırdığı 2012’den bu yana daha az başarılı oldu.

Zuchtriegel, “Mezar soyguncuları tarafından kazılan tünellerdeki güvenlik koşulları genellikle son derece tehlikeli ve bu nedenle bir robotun kullanılması, daha hızlı ve tam bir güvenlik içinde ilerlememizi sağlayacak bir atılım anlamına gelebilir.” diyor.


The Guardian. 28 Mart 2022.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login