Thames Nehri’nde 5.000 Yıllık İnsan Kemiği Bulundu

Londra’da Thames Nehri kıyısında 5.000 yıllık bir insan kemiği keşfedildi. MÖ 3516 ile 3365 arasına tarihlenen uyluk kemiği, Thames’te şimdiye kadar bulunan en eski kalıntılardan biri.

Kemik, nehir yatağında tesadüfen keşfedildi.

Grafik tasarımcı Simon Hunt, bir sabah üst bacak kemiğine rastladı. Hunt, gelgitin çekildiği kayalık nehir yatağında duran kemiğin oldukça eski göründüğünü söyledi, ancak bunun daha yeni bir kalıntı olabileceğinden endişe etti.

“Bir kemiğin sadece iki yıl suda kalsa nasıl görüneceği hakkında hiçbir fikrim yok, peki ya daha kötü bir şey olsaydı?”

Hunt, kemiği güvende tutmak için onu sudan aldı, şeffaf bir plastik torbaya koydu ve karısına göstermek için eve getirdi. Kemiği bulduğu yeri araştırmak isteyen polisi aradı, ancak bölge yüksek gelgit tarafından sular altındayken geldiler.

(İlgili: Thames Nehri’nden 5.600 Yıllık İnsan Kafatası Çıktı)

Polis, kemiği laboratuvar testi için gönderdikten sonra Hunt sonuçlar için birkaç ay beklemek zorunda kaldı. Onu alması için çağrı geldiğinde, araştırmacılar ondan kemiğin ne zamane ait olduğunu tahmin etmesini istedi.

Hunt, “Somut olan eski şeyler için kendi referans çerçevem Orta Çağ’a kadar. Ancak yakınına bile yaklaşamadım.” diyor.

Kemik, İngiltere’de MÖ 4300’den 2000’e kadar uzanan Neolitik döneme tarihlendi. Tarımın, çömlekçiliğin, aletlerin ve cenaze geleneklerinin ortaya çıkması medeniyetin yolunu açtıkça, Britanya’nın kültürü bu süre zarfında önemli ölçüde değişti.

Kemik şu anda bulan kişinin evinde duruyor.

Kemiğin ait olduğu kişi, Stonehenge veya Gize Piramitleri’nin yaratılmasından önce yaşamıştı. Arkeologlar, kişinin 170 cm boyunda olduğunu tahmin edebilseler de, kişinin yaşını veya cinsiyetini belirleyemediler.

Nehrin çamurunun düşük oksijen seviyelerine sahip olması, kemiği koruma için harika bir ortam haline getirdiğinden, Thames’te bugüne kadar birçok tarihi eser bulundu. Londra, “çamur karıştırma” ya da nehir kıyısında değerli nesneleri aramak için Londra Limanı Otoritesi’nden bir lisans gerektiriyor.

Hunt, kemiğin Londra Müzesi koleksiyonunun bir parçası olmasını umuyor, burada MÖ 3645 ile 3600 yılları arasına tarihlenen, yine nehirden çıkarılmış ve müzenin mülkiyetinde olan bir Neolitik kafatası parçasının yanında sergilenebilir. Şimdilik uyluk kemiği Hunt’ın evinde tutuluyor. Hunt, “Kedinin kemiremeyeceği bir yerde duruyor.” diyor.

“Saygılı olmak istiyorum çünkü bu bir insandı. Bu kemik, 5000 yıldan daha uzun bir süre önce buralarda dolaşan birinin bacağının parçasıydı.”


Smithsonian Magazine. 29 Mart 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login