Thames Nehri’nden 5.600 Yıllık İnsan Kafatası Çıktı

Thames Nehri’nde, polislerin ilk önce cinayet sandığı ancak 5.600 yıl önce Neolitik dönemde yaşadığı anlaşılan bir erkeğe ait kafatası çıktı.

Birisi bu insan kafatası parçasını Londra’daki pis Thames Nehri’nden çıkardı. Kabaca 5,600 yıllık. C: Museum of London

İnsanlar, binlerce yıl boyunca İngiltere’nin Thames Nehri’nin yanında yaşadı ve çamurlu sularında bazı ilginç şeyler bıraktı: insanlara vurmak için ahşap sopalar, üç kişilik bir tuvalet tahtası ve bazen de insan kafatasları.

Londra Müzesi’nden yapılan açıklamaya göre, kırık ön kafatası kemiği, MÖ 3.600 yılları civarında yaşayan yetişkin bir erkeğe aitti ve bu Neolitik kafatası, Thames’ten çıkarılmış en eski insan örneklerinden biriydi.

Müzeye göre, kafatası ilk olarak Thames’in güney kıyılarında değerli eşyalar bulmak için nehir çamurunda kazı yapan bir kişi tarafından keşfedildi.

İlginç bir bilgi olarak nehir çamurunda değerli şeyler arayanların, uzun zamandır Thames nehrinin çamurlarını aşındırdığı biliniyor. Yakın bir zamanda önce Thames nehrinde 500 yıllık bir “çamurcu” iskeleti bulundu ve ayaklarında kalın deri çizmeler vardı.

(Londra’daki Ortaçağ Mezarında Deri Çizmeler Bulundu)

Nehrin kıyısında kafatası parçalarını bulan ‘çamurcu’, heyecanlı ya da belki de dehşete düşmüş bir şekilde, herhangi birimizin yapacağını yaptı: Derhal polis çağırdı.

Dedektif Matt Morse, “Thames kıyı şeridinde bulunan insan kafatası parçalarının haberi üzerine, cinayet büro ekibi de olay yerine katıldı. Bu parçanın kaç yıllık olduğunu bilmediğimiz için, sulak kıyıya ilişkin ayrıntılı araştırmalar da dahil olmak üzere tam ve kapsamlı bir soruşturma yapıldı.” diyor.

Polis olay yerinde daha fazla kemik bulamadı. Radyoaktif karbon atomlarının farklı versiyonlarının seviyelerini ölçen radyokarbon tarihleme yöntemi kullanarak, en azından parçanın yakın tarihte herhangi bir suç eylemiyle alakası olmadığını öğrendiler. Kafatası parçası, kabaca 5.600 yıl önce yaşayan 18 yaşın üzerindeki bir erkeğe aitti.


Live Science. 19 Şubat 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login