Londra’daki Antik Roma Mezarlığında İki Çinli İskeleti Bulundu

Londra’nın güneyindeki küçük bir Roma mezarlığında bulunan kemiklere yapılan incelemede,  iki kişinin Asya kökenli olduğu ortaya çıktı.

Londra'daki Antik Roma Mezarlığında İki Çinli İskeleti Bulundu

Londra’da bir Roma mezarlığında sürdürülen kazılarda bulunan kemikler, Antik Roma ve Çin İmparatorluğu arasındaki ilişkiye yeni bir bakış açısı sunuyor.

MS. 2. yüzyıl ila MS. 4. yüzyıl arasında tarihlenen iki iskelet üzerine yapılan analizler, bu kişilerin Çinli olabileceğini gösterdi. Araştırma sonuçları, birbirinden oldukça uzak olan bu iki imparatorluk arasında düşünülenden daha farklı bir ilişki olabileceğine işaret ediyor.

Antik Çin ve Roma imparatorlukları arasında İpek Yolu üzerinden oldukça geniş bir ticaret ağı olduğu bilinmekle birlikte, bu iki imparatorluğun birbirlerinden sakındığı düşünülüyordu.

Londra'daki Antik Roma Mezarlığında İki Çinli İskeleti Bulundu

İkisi arasındaki ticarete rağmen, bugüne kadar Roma İmparatorluğu toprakları içinde Asya kökenli olan sadece bir kişi bulunmuştu. Bu kemikler, İtalya’nın Vagnari şehrinde yetişkin bir adama aitti. Fakat şimdi Londra Müzesi tarafından Londinium’da (Antik Londra) yürütülen kazılarda iki Asya kökenli insana ait daha iskelet bulundu.

Araştırmacılar, bu iki kişinin kesin olarak nereden geldiklerini söyleyemeseler de, muhtemelen Çin’den gelmiş olabileceklerini söylüyor. Archaeological Science dergisinde yayımlanan makaleye göre, söz konusu iki kişinin buraya nasıl geldikleri gizemini koruyor. Londra Müzesi’nden Dr. Rebecca Redfern, “Roma İmparatorluğu’nun Batı Avrupa ve Akdeniz’e genişlemesi, asimilasyona ve birçok farklı etnik kökeninden ve coğrafyadan insanın göç etmesine neden oldu.” diyor.

Londra'daki Antik Roma Mezarlığında İki Çinli İskeleti Bulundu

Ancak, aynı mezarlıkta bulunan diğer iskeletler başka bir ilginç olasılığını ortaya koyuyor. Michigan Eyalet Üniversitesi Adli Tıp uzmanları, 22 kafatasının şeklini ve morfolojisini ataları ile eşleştirdi. Sonuçlara göre bu iskeletlerden ikisi Asyalıyken, en az dördü ise Afrika’dan çıktı. Ayrıca izotop analizleri beş kişinin ise Akdeniz’den geldiğini ortaya koydu. Tüm bu sonuçlar göz önüne alındığında, Thames Nehri güneyinde yer alan Londra yerleşmesinde farklı yerlerden göç etmiş kalabalık bir grup insan yaşıyordu ve görünüşe göre aynı sosyal statüye sahiplerdi.


Daily Mail

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login