Arkeologlar Londra’da Büyük Bir Roma Mozaiği Keşfetti

Londra Köprüsü yakınlarında ortaya çıkartılan geometrik motifli mozaik taban, Londinium’un en parlak döneminde yapılmış.

Shard yakınlarındaki sitenin, Thames’in kuzey tarafında Roma Londra’sına giren veya çıkan gezginler için bir bekleme noktası olduğu düşünülüyor. C: MOLA

MOLA’dan (Londra Arkeoloji Müzesi) bir arkeolog ekibi, 50 yılı aşkın bir süredir Londra’da keşfedilen en büyük korunmuş mozaiklerden biri olan bir Roma mozaiğinin keşfini duyurdu.

Roma Londrası (Londinium), MS 47’de Thames Nehri üzerindeki dar bir nokta etrafında kurulmuştu. MS 1. yüzyılın sonunda, Londinium hızla genişledi ve eyalet başkenti olarak Camulodunum’un (Colchester) yerini alarak Roma Britanya’sının en büyük şehirlerinden biri oldu.

(İlgili: Londra’daki Fırtına, 300 Demir Çağı Sikkesini Ortaya Çıkardı)

MS 2. yüzyılda, Londinium yaklaşık 45.000-60.000 nüfuslu zirvesine ulaştı. Şehir büyük bir forum ve bazilika (Alpler’in kuzeyindeki Roma İmparatorluğu’nun en büyüklerinden biri), birkaç hamam kompleksi ve tapınağı, bir amfitiyatro, Valiler Sarayı (Praetorium) ve birçok şehir evi (domus) içeriyordu.

Arkeologlar, ofisler ve evler için yeni bir kültürel alan olan Liberty of Southwark’ın inşasına hazırlık olarak Shard’ın yakınında bulunan bir alanı kazıyorlardı. Burada kırmızı mozaikli bir zemine yerleştirilmiş küçük, renkli tesseralardan yapılmış, son derece süslü iki panelden oluşan bir mozaik keşfettiler.

Ana mozaik çiçekler, geometrik desenler ve bükülü ip tasarımı içeriyor. C: MOLA

Panellerin en büyüğü, Roma mozaikleri uzmanı Dr David Neal’ın “Acanthus grubuna” atfettiği çeşitli geometrik öğelere ve desenlere ek olarak, guilloche olarak bilinen iç içe geçmiş bir iplik motifinin bantlarıyla çevrili renkli çiçekleri tasvir ediyor. Stilize edilmiş iki çiçek ve kırmızı, beyaz ve siyah geometrik motifler ile daha küçük olan panelin tasarımı ise daha basitti.

Arkeologlar, mozaiğin bir Roma malikanesinin yemek odasına yerleştirilmiş olabileceğini öne sürüyorlar – Londra’ya ve Londra’dan seyahat eden devlet kuryeleri ve yetkilileri için konaklama, ahır ve yemek olanakları sunan lüks bir ‘motel’.

Binanın kalıntıları hala ortaya çıkarılıyor, ancak mevcut bulgular bunun çok büyük bir kompleks olduğunu ve merkezi bir avluyu çevreleyen çok sayıda oda ve koridordan oluştuğunu gösteriyor.

Almanya’nın Trier kentinde ortaya çıkarılan bir mozaiğe benzeyen daha küçük bir panel de bulundu. C: MOLA

Daha büyük mozaik panel MS 2. yüzyılın sonları ile 3. yüzyılın başlarına tarihlense de, odanın daha uzun bir süre boyunca kullanıldığı açık. Panelin altındaki daha eski bir mozaiğin izleri, odanın yıllar içinde yenilendiğini gösteriyor.

“Liberty of Southwark sitesinin zengin bir tarihi var, ancak bu ölçekte veya önemde bir bulguyu asla beklemiyorduk. Tüm yenilenme alanlarımızın mirasını kurtarmaya kararlıyız, bu nedenle Londra’nın merkezinde, şimdi korunacak ve gelecek nesiller tarafından yararlanılabilecek şekilde güzel ve kültürel açıdan önemli bir örneği ortaya çıkarabilmemiz harika.”


MOLA. 22 Şubat 2022.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login