Fransa’da 350 Yıllık Batık Sualtı Robotuyla Araştırıldı

Robo-denizkızı, insan dalgıçlar için tehlikeli olabilen derinliklere inerek, 14. Louis’in amiral gemisindeki kalıntılara ulaştı.

Fransa'da 350 Yıllık Batığa Sualtı Robotu Gönderildi

Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, “robo-denizkızı” lakaplı geliştirdikleri robotu, antik bir batığa yolladılar ve başarılı bir şekilde bir vazo olmasını sağlayarak önemli bir ilke imza attılar.

Fransa’nın 14. Louis’in amiral gemisi La Lune, Toulon kentinin güney kıyılarında 1664 yılında batmıştı. Bu korkunç olayda, yüzlerce kişilik gemi mürettebatından birkaç kişi kurtulabilmişti. 100 metre derinlikteki batığa, robo-denizkızı ulaşana kadar, yüzlerce yıldır kimse dokunmamıştı. Robo-denizkızı yaklaşık iki hafta önce tarihi batığa ulaşarak bir vazoyu kurtardı.

İnsansı robot, Stanford Üniversitesi profesörlerinden Oussama Khatib tarafından sanal gerçeklik yöntemi kullanılarak yönetildi. Deniz üzerinde botta oturan Khatib, robotu joystick’lerle kontrol etti. Khatib, “İnsan yetenekleri ve robo-denizkızı’nın sağlam yapısı birleşerek, sualtı keşifleri yeni bir boyut kazanacak” diyor.

Yeterince hava depolanamaması, basınç tehlikesi gibi zorluklar, tarihi batıkları araştıran dalgıçlar için her zaman bir sorun teşkil etti. Fakat robo-denizkızı’nın başarısı, sualtı keşiflerinin daha uzun ve daha derine ulaşabilmesine olanak sağlıyor.

Bu robotun tasarlanmasındaki asıl amaç, Kızıldeniz altındaki derin mercan resifleri incelemekti. Bu mercan resifleri yalnızca robotlar tarafından incelenebiliyor ve Stanford projesinin amacı, insan yetenekleriyle robot gücünü birleştirmekti.


The Guardian

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login