Pompeii’de Alt ve Orta Sınıfın Hayatları Anlaşılıyor

Pompeii’de, siyasi krizler ve gıda kıtlığı sırasında savunmasız kalan sınıflar hakkında yeni bilgiler ediniliyor.

Kapağı açık bırakılmış bir sandık ve Pompeii’de keşfedilen dekoratif kaselerle süslenmiş üç ayaklı bir sehpa.

Kapağı açık bir sandık, ahşap bir tabak çanak dolabı ve dekoratif kaselerle süslenmiş üç ayaklı bir masa. Bunlar, Vezüv Yanardağı’nın şiddetli patlaması, antik Roma kentini volkanik molozlara gömmeden önce Pompeii’deki orta sınıf yaşamı hakkında yeni bilgiler veren en son keşifler arasında yer alıyor.

İtalya’nın en önemli turistik merkezlerinden biri olan Pompeii Arkeoloji Parkı, son buluntuları açıkladı.

(İlgili: Pompeii’de Kölelerin Kaldığı 16 Metrekarelik Oda Bulundu)

Pompeii Arkeoloji Parkı direktörü Gabriel Zuchtriegel, ilk olarak 2018’de ortaya çıkarılan bir domus veya evdeki odaların kazısının, MS 79’da yıkılan şehrin sıradan vatandaşlarının ev ortamı hakkında değerli detayları ortaya çıkardığını söylüyor.

Gabriel Zuchtriegel, Pompeii’deki bir evin odalarından birinde.

Geçtiğimiz yıllarda, kazılar büyük ölçüde Pompeii’nin üst sınıf sakinlerinin görkemli, özenle freskli villaları üzerinde yoğunlaştı. Ancak günümüz Napoli’sinin yakınında, genişleyen alandaki arkeoloji faaliyeti, orta sınıfın yanı sıra hizmetçilerin ve diğer köleleştirilmiş insanların yaşamlarına giderek daha fazla odaklandı.

Zuchtriegel, “Roma imparatorluğunda, sosyal statüleriyle mücadele eden ve günlük ekmeğin oldukça önemli olduğu geniş bir nüfus kitlesi vardı. Siyasi krizler ve gıda kıtlığı sırasında savunmasız bir sınıf, aynı zamanda sosyal merdiveni tırmanma konusunda hırslıydı.” diyor.

Cumartesi günü (6 Ağustos) ortaya çıkarılan buluntular arasında, Lararium Evi olarak adlandırılan domustaki mobilyalar ve ev eşyaları yer alıyor.

Pompeii’de bulunan iyi korunmuş dekoratif kaseler.

Zuchtriegel, avluda son derece iyi dekore edilmiş bir sarnıç olmasına rağmen, mali kaynakların evin beş odasını süslemek için yeterli olmadığını belirtiyor.

Bir odanın duvarları boyasızdı ve zeminin depolama için kullanıldığı anlaşıldı.

Arkeologlar, bir yatak odasında, bir yastığın kumaş izi olan bir yatak iskeleti kalıntılarını buldular. Yatak, arkeologların Pompeii’nin köleleştirilmiş sakinlerinden oluşan bir aile için bir depo ve uyku odası olarak kullanıldığına inandıkları başka bir konuttaki küçük bir odada geçen yıl ortaya çıkarılan üç yatağın aynısı.

Cumartesi günü açıklanan yatak odası bulguları arasında kapağı açık ahşap bir sandık kalıntısı da vardı. Volkanik patlamanın ardından düşen kirişlerin ve tavan panellerinin ağırlığı gövdeye ağır hasar vermiş olsa da, içinde bulunan nesneler arasında antik Yunan tanrısı Zeus’un kartala dönüşmesini betimleyen bir kabartma ile süslenmiş bir kandil var.

Yakınında, bugün moda olan sehpalara benzeyen küçük, üç ayaklı yuvarlak bir masa vardı.

Arkeologlar depoyu açığa çıkarırken ahşap bir dolap ortaya çıktı, arkalığı hala sağlam ama raflar çökmüştü. Arkeologlar, dolabın en az dört panel kapıya sahip olduğuna ve yakındaki mutfak için tencere ve tabakların bulunduğuna inanıyor.

Evde bulunan diğer nesneler arasında, parlak kobalt mavisi ve zümrüt tonlarında yarı saydam, çerçeveli bir levhanın büyük bir parçası ve beşik şeklinde iyi korunmuş bir tütsü brülörü yer alıyor.


The Guardian. 6 Ağustos 2022.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login