Pompeii’de İki Kadın ve Bir Çocuk İskeleti Bulundu

İskeletlerin, yıkıcı patlamadan korunmak için bir fırına sığınan iki kadın ve üç ya da dört yaşlarında bir çocuğa ait olduğuna inanılıyor.

C: Pompeii Archaeological Park

Pompeii’de yapılan kazılarda, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasında hayatını kaybeden üç kişinin kalıntıları gün ışığına çıkarıldı. İskelet kalıntılarının, meydana gelen yıkıcı patlamadan korunmak için bir fırına sığınan iki kadın ve üç ya da dört yaşlarında bir çocuğa ait olduğuna inanılıyor.

Yeni keşif geçtiğimiz günlerde Pompeii Arkeoloji Parkı tarafından duyuruldu. Araştırmacılar, insan kalıntılarının yanı sıra iki güzel freskli duvara sahip bir yapı ortaya çıkardılar: biri deniz tanrısı Poseidon ve Amymone’u, diğeri ise Apollon ve Daphne’yi tasvir ediyor.

(İlgili: Pompeii’de Bulunan Arabanın Rekonstrüksiyonu Yapıldı)

Projedeki arkeologlar, yapının muhtemelen çamaşır yıkamak ve boyamak için kullanılan bir çamaşırhanenin bitişiğinde bir fırın olduğunu düşünüyorlar.

Keşifler, kentin ticari bir bölümünde Regio IX adlı bir alanda yapıldı. Pompeii’nin bu özel bölümündeki kazılar 1888’de başladı, ancak daha sonra bir asırdan fazla bir süre boyunca beklemede kaldı.

C: Pompeii Archaeological Park

Antik Roma kenti Pompeii, MS 79’da Vezüv Yanardağı patladığında, burada ve yakındaki Herculaneum, Oplontis ve Stabiae yerleşimlerinde binlerce insanın ölmesiyle birlikte büyük bir yıkıma uğradı.

Patlama, bir sabah, yerel halk tarafından büyük ölçüde fark edilmeyen bir dizi küçük sarsıntının ardından başladı. Öğle saatlerinde, Plinian fazı olarak bilinen bir aşamada, dev bir volkanik kaya sütunu ve sıcak gazlar stratosferin yükseklerine fırladı. Enkaz sonunda yere düştü ve depremler şehri sallamaya devam ederken saatlerce binaların üzerine yağdı.

Yeni keşfedilen iskeletler arasında bulunan beyaz pomza taşı, bu insanların patlamanın bu ilk aşamalarında öldüğünü gösteriyor.

C: Pompeii Archaeological Park

Bu aşamadan sonra, volkanın yanından bir kayalık tortu dalgası uçtu ve şehri sıcak gaz ve volkanik madde ile doldurdu. Şehir nüfusunun en az yüzde 15 ila 20’sinin bu acımasız aşamada öldüğü ve onları kavurucu bir kül ve gaz akışıyla boğularak öldürdüğü tahmin ediliyor.

Yaklaşık iki gün süren şiddetli volkanik aktiviteden sonra, kaya ve küllü enkaz, şehri ve sakinlerini tamamen yuttu ve onları uzun yıllar bozulmadan duran devasa bir moloz yığını içinde bıraktı.

Uzun süredir kayıp olan yerleşim yerinin kalıntılarının fark edilmeye başlandığı MS 16. yüzyıla kadar buradaydı. Yüzyıllar sonra, arkeologlar hala sahada çalışıyor ve neredeyse sürekli bir şekilde çarpıcı keşifler yapıyorlar.


IFL Science. 29 Mayıs 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login