Kültür Bakanından Arkeolog İstihdamı ve Kazı Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, arkeolog ve sanat tarihçi istihdamı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de her yıl binlerce arkeoloji öğrencisi mezun oluyor ve yılda ortalama 1-2 arkeolog için istihdam sağlanıyor.

Habertürk’ten Kübra Par’ın sunduğu Açık ve Net programının konuğu olan Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gündemin sıcak konularına ilişkin açıklamalar yaptı.

Bakan Ersoy, turizmde sayılara değil; turiste konsantre olunması gerektiğinin altını çizerek, farklı ülkelerden farklı turistleri beklediklerini söyledi. Ersoy, Türkiye algısını değiştirerek hiç gelmemiş turistlerin yanısıra bir kez gelip bir daha gelmemiş olan insanları yeniden Türkiye çekmek için farklı ve cazip projelerinin olduğunu söyledi.

(2018 Türkiye’sinden 7 Talihsiz Arkeoloji Olayı)

45-60 günlük kazı süreleri yetersiz

“Kültür ve turizmin birleşik olması lazım. Dünyada ayrışmak istiyorsanız kültürünüzle, sanatınızla, gastronominizle ayrışmanız lazım. Başkasından kopyalayamazsınız, bu size has bir şey. Biz turizmden gelen gelirleri kültüre aktarmaya karar verdik. Kültür ve turizm birbirini tamamlayan konular. Biz turizm gelirlerimizin bir kısmını kültür alanında kullanmaya karar verdik. 45-60 günlük kazı süreleriyle 200 yılda çıkaramayız bu kültürel değerleri. Biz kazılarımızı turizm kaynaklarımızdan destekleyeceğiz.”

750 arkeolog istihdamı

“Müjdeli haberim olsun. 12 aya yayıp destekleyeceğimiz kazı alanlarında birinci şartımız minimum 5 ile 10 arkeolog almalarını şart koşuyoruz.İlk etapta 150, 5 yıl içinde bütün kazı yerlerine yayıldığın zaman 750 civarında arkeoloğumuzu istihdam edeceğiz.”

Sanat tarihçilerin sorunlarını biliyorum

“Sanat tarihçi arkadaşlarımızın da aynı arkeologlar gibi sorunlarını biliyorum ve gerekli kadro taleplerimi yaptım. Kısmet olursa 2019’da iyi haberler vereceğim.”

Hedef nitelikli turist

“Türkiye’nin turizmde hak etmediği olduğu yerde olduğunu düşünüyorum. Biz sayılara konsantreydik, turiste konsantre olmalıyız. 2017 itibarıyla bir toparlanma sürecine geçtik. Türkiye’nin turizmde başına 2016’da çok sıkıntılı olaylar geldi ve sayı ile gelir olarak aşağıya gidildi. Muhtemelen 45 milyon civarında bir rakamla 2018’i kapatacağız. Bizim hedefimiz nitelikli turist. Kişi sayısı konusunda endişemiz kalmadı.”

(Müze ve Örenyerlerine Yeniden %50 Zam)

“Nitelikli bir turist yakalamak istiyorsanız önce pazar çeşitlemesini gerçekleştirmek gerekiyor. Farklı ülkelerden misafir sağlamanız gerekiyor. Arap turistler ciddi oranda payı artmaya başladı. Çin’e konsantre olmaya başladık. Asya pazarında potansiyel olarak gördüğümüz Japonlar, Güney Kore, Hindistan bunlar gelir durumu yüksek pazarlar. Türkiye’de kalış süresi uzun olan turistler.”

En önemli noktamız kültürel, arkeolojik, sanat ve gastronomi

Belli kriterler oluşturduk, ihale sürecini başlattık. Daha dinamik, daha fresh, güvenlik endişesi olmayan Türkiye imajı koyacağız. Bizim en önemli noktamız kültürel, arkeolojik, sanat ve gastronomi değerlerimiz. Bunlar bize has ve rakipsiz değerler. Bunların ön tarafta olduğu tanıtım yapacağız. Kültürel değerlerimiz öne çıkacak. Yoksa herkes de kum, herkes de deniz var.

Restorasyon kriterlerine bağlıyız

Restorasyonlar konusunda ülkemizin de taraf olduğu uluslararası restorasyon kriterleri var, biz onlara tabiiyiz. Projelendirme bölge kültür kurulu tarafından onaylanıyor. Koruma kullanma dengesi, korumanın sürdürülebilirliği, o projeye has müdahale yöntemleri dikkate alınarak yapılıyor. İşlem bittikten sonra da kontrol ediliyor. Binlerce, on binlerce var, arada gözden kaçanlar olabiliyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login