Göbeklitepe’ye Beton İddialarına Bakanlıktan Açıklama

Çiğdem Köksal-Schmidt’in ortaya attığı, Göbeklitepe’de arkeolojik alana beton döküldüğünü iddiası üzerine bakanlıktan açıklama geldi: bilimsellikten uzak ve maksatlı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’de yürütülen tüm çalışmaların Bakanlık gözetimi altında gerçekleştirildiği belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bir süredir özellikle sosyal medyada yer alan “Göbeklitepe Ören Yeri Yol Islahı ve Yaya Yolu Güzergahı Revizyonu” ile ilgili asılsız, maksatlı paylaşım ve haberlere ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi gereği doğduğu ifade edildi.

(Göbeklitepe’ye Beton Döküldüğü İddia Edildi)

Açıklamada, şu ifadelere yer ver

“Göbeklitepe’de gerçekleştirilen tüm çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı gözetimi altında yapılmaktadır. Sosyal medya paylaşımlarında ve bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde iddia edildiği gibi, alandaki tarihi yapılara zarar verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. İddialar mesnetsiz ve bilimsellikten uzaktır.

Bakanlığımız, en kısa sürede uzmanlar ve gazetecilerden oluşan bir heyetle Göbeklitepe’deki çalışmaları yerinde inceleyerek, söz konusu iddiaların asılsız olduğunu kamuoyunun bilgisine sunacaktır.”

(Medyanın Arkeoloji Cehaleti Göbekli Tepe’yi de Vurdu)

Daha önce de ilginç iddialarla gündeme geldi

Göbeklitepe’de yaklaşık 20 yıl arkeolojik kazıları yürüten ve 2014 yılında vefat eden Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal-Schmidt, Göbeklitepe’de arkeolojik alana beton döküldüğünü ve iş makinelerinin kalıntıları ezdiğini iddia etti.

Daha önce de Göbeklitepe’de yürütülen çalışmalar aleyhine birçok iddia ortaya atan Çiğdem Köksal-Schmidt, dünyadaki bilinen en eski anıtsal yapı olan Göbeklitepe’nin F yapısının yanına beton döküldüğünü, ayrıca kalıntıların iş makineleri ile ezildiğini söyledi.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login