Afyon’da Bulunan 1700 Yıllık Sunak Çalındı

Geçtiğimiz yıl Afyonkarahisar’da yapılan kanalizasyon kazısında bulunan üzerinde boğa başı kabartmalı Roma dönemine ait yaklaşık 1700 yıllık sunak çalındı.

Afyonkarahisar’da geçen yıl kanalizasyon kazısında ortaya çıkarılan ve üzeri toprakla kapatıldıktan sonra korumaya alınan Roma dönemine ait mermer sunak çalındı. Tarihi sunak için tüm müzeler ve mezat salonlarıyla sınır kapılarına uyarı yapıldı.

Türkiye bir yandan yurtdışına kaçırılan tarihi eserleri geri getirebilmek için çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da yeni bulunan eserler çalınmaya devam ediyor. Bunun son örneği Afyonkarahisar’da yaşandı.

(Göbeklitepe’ye Beton Döküldüğü İddia Edildi)

Geçen yıl Kasım ayında Organize Sanayi Bölgesi’nin arka girişinde yapılan kanalizasyon kazısında tarihi eser olduğu sanılan bir mermere rastlandı. Üzerinde boğa başı kabartması bulunan sunağın Roma dönemine ait yaklaşık 1700 yıllık bir eser olduğu anlaşıldı. Daha sonra eser, üzeri kapatılarak koruma altına alındı.

Habertürk’ün haberine göre; Çevresinde yapılan çalışmaların ardından Aralık ayında arkeologlar eşliğinde tarihi sunağın çıkarılması için yeniden sondaj kazısı yapıldı. Ancak mermer sunağın yerinde olmadığı anlaşıldı.

Sınır kapıları uyarıldı

Çalındığı belirlenen 80×40 santimetrelik sunağın bulunması için geçen hafta içinde Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü harekete geçti.

(Isparta’da Müze Bahçesinden 1500 Yıllık Heykel Çalındı)

Yetkililer tüm müzeler, koleksiyonerler ve tarihi eser satışlarının yapıldığı mezat salonlarına uyarı yazısı gönderdi. Eserin yurtdışına çıkartılma ihtimaline karşılık da sınır kapıları uyarıldı.

1700 yıllık sunak

Mermerden yapılmış 1700 yıllık sunak, 80 cm yüksekliğinde ve 40 cm genişliğinde. Taban ve üst kısmında dar ve düz birer silmesi olan, bu silmelerden iç ve dış bükey profille düz orta gövdeye geçiş yapan dikdörtgen prizma formlu.

(Demre’deki 900 Yıllık Şapelden Haç Figürü Çalındı)

Ön yüzdeki rezerv alanının merkezinde, cepheden betimlenmiş bir boğa başı kabartması yer alıyor. Ön yüzünde ise yazıt yok. Sunak, Afyonkarahisar İli, Merkez İlçe, Organize Sanayi Bölgesi’nin arka girişi istikametinde gerçekleştirilen kanalizasyon kazıları sırasında bulunmuştu.

Göbeklitepe’den heykel çalınmıştı

Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olan Şanlıurfa Göbeklitepe’de de benzer bir hırsızlık yaşanmıştı. Eylül 2010’da Göbeklitepe kazılarında arkeologlar, 40-50 santimetre boyunda Neolitik döneme ait bir insan başı ve üzerinde bir yırtıcı hayvan bulunan heykele ulaştı. 11.600 yıllık olduğu tahmin edilen heykelin devamını bulmak ve çevresini daha detaylı incelemek için bölge korumaya alınıp kazı ertesi güne bırakıldı. Ancak ertesi gün bölgeye giden kazı ekibi, heykelin yerinde olmadığını gördü. Çalışmalara rağmen heykel bulunamadı.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login