Patara’da Yılan Figürlü Sunak Bulundu

2.000 yıl öncesine ait olduğu düşünülen yılan figürlü sunak, Antalya’daki Patara Antik Kenti’nde türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor.

Likya Birliği’nin başkenti Patara Antik Kenti’nde, Roma hamamı ve surların bitiştiği bölgede yapılan kazılarda yılan figürlü sunak bulundu.

Bulunduğu yerden çıkartılarak kazı evinin bahçesine konulan sunak, restorasyon çalışmasının ardından Demre Müzesi’nde sergilenecek.

(Patara’da Herakles Betimli Yüzük Taşı Bulundu)

Antalya Bilim Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Koçak, sunağın sunu sözcüğünden geldiğini, antik dönemde mezarın yanına konulan genelde silindir şeklinde olan büyük taştan obje olduğunu söylüyor.

Söz konusu sunağın üzerinde büyük ve dolanmış bir yılan figürünün olduğunu belirten Koçak, bunun yaklaşık olarak 2.000 yıllık olduğunu tahmin ettiklerini söylüyor.

Koçak, buldukları parçanın mermerden olduğunu belirterek, “O dönemlerde çok tanrılı dinlere inanılıyordu. Yeraltı tanrılarını sakinleştirmek için bu sunak üzerinde birtakım sunular yapılıyordu. Yılanın da yeraltı tanrılarını simgelediğini düşünüyorlar. Bu sıvı ya da ekmek, et gibi yiyeceklerle sunular yapılıyor. Bunları getirip sunağın üzerine koyuyorlardı. Bu aslında mezar kültürüne ait bir mobilya. Patara’da ilk kez yılan figürlü sunak bulduk. Benzerleri Muğla’daki bazı antik kentlerde de bulundu. Patara’da ise başka bir örneği yok. Bu sunak Patara’nın dışarıyla kurduğu ilişkileri gösteriyor.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login