Patara’da Herakles Betimli Yüzük Taşı Bulundu

Antalya’daki Patara Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında, muhtemelen Herakles’i betimleyen bir yüzük taşı bulundu.

C: Patara Kazı Arşivi

Patara Antik Kenti’nde kazı ekibi, antik tiyatroda yapılan sondaj çalışması sırasında iyi korunmuş bir yüzük taşı ortaya çıkardı. Bulunan yüzük taşının duyurusunu geçtiğimiz haftalarda Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık yaptı.

(Patara Antik Kenti’nde Büyük Bir Yazıt Bulundu)

Bulunduğunda üzerinde topraktan bir katman oluşmuş olan 1.3 cm büyüklüğündeki yüzük taşı, şimdi ise temizlendi ve muhteşem güzelliği ortaya çıktı.

C: Patara Kazı Arşivi

Oyma tekniğiyle yapılmış cam yüzük taşında betimlenen figürün Herakles olduğu tahmin ediliyor. Eserde pürüz bulunmaması, onun yüzük kaşına yerleştirilmeden günümüze ulaştığını gösteriyor.

Patara Antik Kenti

Antalya’nın Kaş İlçesi sınırlarında olan Patara Antik Kenti, Fethiye- Kalkan arasında Xanthos Vadisi’nin güneybatı ucunda bugünkü Ovagelemiş köyünde yer alıyor. Likya Birliği’nın başkenti kabul edilen Patara’da Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Havva İşkan Işık ve eşi Prof. Dr. Fahri Işık tarafından 1988 yılından beri kazılar sürdürülüyor.

C: Patara Kazı Arşivi

Dünyanın ‘Noel Baba’ olarak tanıdığı Aziz Nikolaos’un doğup yaşadığı yer olarak bilinen Patara’da, taşları muhafaza edilen dünyanın en eski deniz feneri bulunuyor. Roma İmparatoru Nero tarafından MS 64/65 yıllarında yaptırıldığı tahmin edilen fener, yeniden ayağa kaldırıldığında, antik dünyanın özgün dokusuyla günümüze kalabilen tek deniz feneri olacak.

Patara, Likya Birliği’nin başkentliğini yapmıştı. Likya birliğinin üç oy hakkına sahip altı kentinden biri ve belki de en önemlisiydi. Likya birliği toplantıları kentte bulunan birliğin meclis binasında yapılmaktaydı. Hititçe’de Patar, Likya dilinde Pttara olarak anılan kentin MÖ 8. yüzyılda var olduğu yapılan kazılar sonucu ele geçen somut verilerle kesinleşti ve İskender’in kuşattığı kentler arasında yer aldığı biliniyor. Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştı.

Likya Birliği Meclis Binası (Patara Antik Kenti)

Hitit Kralı IV. Tudhaliya (M.Ö. 1250 – 1220) Lukka seferi sırasında “Patar Dağı’nın karşısında adaklar ve armağanlar yaptım, steller diktim, kutsal mekanlar inşa ettim” demişti. Buradan anlaşıldığı üzere Hitit Çağı’nda Patara, Patar adıyla anılıyordu.

İskender’e kapılarını açarak yıkılmaktan kurtulan şehir, İskender’in ölümüyle MÖ 315’te Antigonos’un ve MÖ 304’te Demetrios’un işgalinden kurtulamamıştı. Daha sonra Mısır’daki Ptolemiaios, Philadelphos’un eline geçmiş, MÖ 190 yılında III. Antiochos tarafından ele geçirilmişti.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login