Antalya’daki Patara Antik Kenti’nde 1.000 Yıllık Viking Kılıcı Bulundu

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti’nde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında 9 veya 10. yüzyıla ait Viking kılıcı bulundu.

Patara Antik Kenti’nde bulunan, 9. veya 10. yüzyıla ait Viking kılıcı.

Viking kılıcıyla ilgili çalışma ve araştırmayı yapan Dr. öğretim üyesi Feyzullah Şahin, “Bu Viking kılıcının Patara’ya nasıl geldiğini belirlememiz çok zor. Ancak bulunan kılıç Patara Antik Kenti’nin tarihine yeni bir ışık tutacak.” dedi.

Likya Birliği’nin başkenti olan Patara Antik Kenti’nde Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında yürütülen kazıların 30. yılında farklı bir buluntuyla karşılaşıldı. Liman Hamamı bölgesinde yapılan kazılarda 9. veya 10. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilen Viking kılıcı bulundu.

(Vikinglerin Mezar Kıyafetlerinde Neden Allah Yazıyor?)

Viking kılıcı olduğu kesin

Viking kılıcıyla ilgili çalışma ve araştırmayı Dr. öğretim üyesi Feyzullah Şahin yaptı. Feyzullah Şahin, “Bugüne kadar Anadolu coğrafyasında Vikinglerin varlığına işaret eden tek maddi kültür kalıntısı 2010 yılında Mersin Yumuktepe kazılarında ortaya çıkarılan Viking kılıcıydı. Bu nedenle Patara’da Liman hamamında bulunan kılıç, şüphe duyulmayacak kadar bir Viking kılıcı” dedi.

Viking kılıcının, Doğu Roma İmparatorluğu’nun 9. yüzyıl ile 10. yüzyılın ilk yarısında gerçekleştirdiği deniz savaşlarında yer alan Vareg (Viking) Birlikleri’nden bir askere ait olduğu düşünülüyor.

9. veya 10. yüzyıla ait

Kılıcın 400 yıl boyunca Doğu Roma İmparatoru’na ve ordusuna hizmet vermiş Vikinglerle ilgili küçük bir ipucu sağladığını vurgulayan Feyzullah Şahin, şöyle dedi:

“Patara’da ele geçen namlu bölümünde kırık ve oldukça korozyonlu durumda bulunan Viking kılıcının, Doğu Roma İmparatorluğu’nun 9. yüzyıl ile 10. yüzyılın ilk yarısında gerçekleştirdiği deniz savaşlarında yer alan Vareg (Viking) Birlikleri’nden bir askere ait olduğu düşünülmektedir. Kılıcın korunmuş toplam uzunluğu 43.2 santimdir. Namlu ile kabza arasındaki balçak bölümü oval formlu, pırazvana ise balçak bölümünden topuza doğru incelen bir formdadır. Kabzanın üst kısmında yatay bir koruma ve onun üstünde tek katmanlı bir topuz bulunmaktadır. Kılıcın namlu bölümündeki kalıntılar ahşap bir kının içinde taşındığını göstermektedir. Kılıcın topuz, pırazvana ve balçak özellikleri Viking kılıçları üzerine ilk tipolojik ve kronolojik çalışmayı yapan J. Petersen’in ‘tip K’ ya da ‘tip O’ olarak değerlendirdiği kılıçlar içinde değerlendirebileceğini göstermektedir.”

(Viking Tarihi: Efsaneler ve Gerçekler)

“Bu bilgilerden yola çıkarak kılıç 9. yüzyıl ile 10. yüzyılın ilk yarısına ait olmalıdır. Bulunan kılıcın Abbasîlerden Girit’i geri alan imparatorluk ordusundan bir Vareg askerine ait olabileceği gibi imparatorluğa hizmet etmeyen ve imparatorluğun başkenti Konstantinopolis’i ele geçirmeye çalışan Vareglere ait de olabilir.”

Kılıç, imparatorluğa hizmet etmeyen ve imparatorluğun başkenti Konstantinopolis’i ele geçirmeye çalışan Vareglere de ait olabilir.

Patara’ya nasıl geldiği kesin değil

Yapılan araştırmalara göre ahşap kın içinde saklanan Viking kılıçlarının mezarda ele geçirildiğinin bilindiğini ve ölü armağanı olarak mezara bırakıldığını kaydeden Fevzi Şahin, “İstatistiki veriler bu kılıcın bir Vareg askerinin mezarına bırakılmış olduğunu ön plana çıkarıyor. Kılıcın bir askeri sefer sırasında kente uğramış birlikler içinde yer alan bir Vareg askerine mi, yoksa Patara’ya yerleşmiş bir Vareg’e mi ait olduğu belirlenemedi. Likya bölgesi özellikle Patara Antik Kenti ile ilgili olarak tarihsel ve arkeolojik veriler oldukça az. ” dedi.

Ayasofya’daki Viking yazısı. “Halvdan buradaydı.”

İstanbul Ayasofya’daki Viking yazısı

Ayasofya‘da güney galerinin orta kısmında, mermer korkulukların üzerinde Vikinglerden kalma bir yazı bulunuyor.

9. yüzyıla ait olduğu tespit edilen bu yazıda , “Halvdan buradaydı” ibaresi yazıyor. Yazının Doğu Roma Dönemi’nde orduda paralı asker olarak çalışan bir Viking askeri tarafından yazıldığı düşünülüyor.

Savaşçı kişilikleri ile bilinen ve İstanbul’a gelen bir grup Viking, burada İmparatorluğun isteği ile çoğunu kendilerinin oluşturduğu “Varangian” adlı muhafız alayına katılmışlardı. Bu birlik yaklaşık 200 yıl İmparatorluğun dört bir yanında, saray adına çetin savaşlara katılarak ün yapmıştı.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login