Konya’daki Antik Kentte Asker Kabartmalı Sunak Bulundu

Konya’da yer alan Savatra Antik Kenti’nde, MS 2-3. yüzyıla tarihlendirilen, zafer çelengi, asker ve sancak kabartmalı bir sunak ortaya çıkarıldı.

Savatra Antik Kenti’nde yeni bulunan bir sunağın ortaya çıkma anı. C: Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı

Konya’da, merkeze 76 kilometre uzaklıktaki Yağlıbayat köyünde yer alan Savatra Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları, Doç. Dr. İlker Işık bilimsel başkanlığında 2021 yılında başladı. Önceki yıllarda gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında tespit edilen antik tiyatro, 2021 yılında kazı çalışmalarıyla kısmen ortaya çıktı. 2020 yılında ise İslam öncesi erken dönem Türk tarihine ait Grekçe “Türkoğlu” yazan bir yazıt bulundu.

Antik kentte bu yıl sürdürülen kazılarda ise, üzerinde zafer çelengi, asker ve sancak kabartmasının olduğu bir sunak ortaya çıkarıldı. Sunağın MS 2. ila 3. yüzyıllara tarihlendiği düşünülüyor.

(İlgili: 2022 Yılında Türkiye’de Öne Çıkan 10 Arkeolojik Keşif)

Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı, yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Konya-Karatay-Yağlıbayat, Savatra Antik Kenti kazılarımızda, MS 2-3. yüzyıla tarihlendirilen, üç tarafı zafer çelengi, asker ve sancak kabartmalı bir sunak ortaya çıkarıldı.”

Doç. Dr. İlker Işık, sunak üzerindeki yazının tercümesinin yapıldığını belirtti. Sunağın, bölgede yaşayan ‘Aurelia’ isimli bir teşkilat ya da hanedan tarafından, bu tiyatroya yapılan bir bağış olduğu tespit edildi.

“Bu bağlamda hem tiyatronun dönemini net bir şekilde yorumlama şansına sahip olduk hem de dönemin kültürel ve sosyolojik yapısı konusunda bilgi edindik. Sunağın ön yüzünde bir asker betimlemesi, bir tarafında sancak, diğer tarafında da bir zafer çelengi görüyoruz. Bu figürler de bu kişilerin muzaffer bir başarı elde ettiğini yansıtıyor. Burası zaten bir Roma askeri garnizon bölgesi olduğu için bu durumla örtüşüyor. Sunağın, hem yazı karakterleri hem de tiyatrodan elde edilen bulgularla örtüştüğü için 2’nci veya 3’üncü yüzyıla ait olduğunu tahmin ediyoruz.”

‘Lykaonia’ bölgesi içerisinde bulunan bir yerleşim birimi olan Savatra, hem askeri garnizon kenti, hem de kendi kendini yönetebilen otonom bir kent olma özelliğini taşıyor. Savatra kendi içinde yönetim mekanizması kurmuş olan önemli bir antik kentti. Kentin MÖ 1. yüzyılda kendi sikkelerini bastığı ve Grekçe ΣΟΑΤΡΕΙΣ olarak yazdığı biliniyor.

Savatra Antik Kenti’nde yeni bulunan bir sunağın ortaya çıkma anı. C: Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı

Roma İmparatorluğu altında ihtişamlı bir görünüme kavuşan kent, Galatia-Lykaonia sınırını güvenlik altına alan stratejik bir askeri üs konumundaydı. Bizans döneminde ise önemli bir piskoposluk merkezi olan Savatra, 381 yılındaki İstanbul Konsili ve 451 yılındaki Kadıköy Konsili’ne temsilci göndererek önemini bu evre içerisinde de gösterdi

Antik Çağ’dan günümüze kadar birçok yazar ve araştırmacı Savatra antik kentinden söz etmişti. Antik coğrafyacı Strabon, Savatra (ya da Soatra) için, Garsaura (Aksaray) yakınında bir kasaba olduğunu, burada dünyanın en derin kuyularının bulunduğunu ve suyun bu kuyulardan çekildiğini söylüyor. Ayrıca su olmadığı halde, ülkede müthiş bir koyun yetiştiriciliğinin yapıldığını ve derin kuyulardan elde edilen suyun da burada parayla satıldığını belirtiyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login