Türkiye’deki 20 Arkeolojik Kazı Yıl Boyu Çalışacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Şubat ayı itibariyle bakanlık olarak 20 arkeolojik kazıya yıl boyu destek vereceklerini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2019 yılı itibarıyla kazı çalışmalarını 12 aya çıkaracak bir proje hazırladıklarını belirterek, “İlk etapta proje dahilinde kazı sürelerinin uzatılması ve daha fazla arkeolog istihdam edilmesi şartıyla 20 kazıyı destekleme kararı almış bulunmaktayız.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yurt genelindekli 153 ayrı kazı alanından 31’inin yabancı, 122’sinin ise Türk kazı başkanları tarafından yürütüldüğünü söyledi.

(2018 Yılında Türkiye’nin En Önemli 10 Arkeolojik Keşfi)

30’un üzerinde başvuru var

“Malesef Türk arkeologlar, finansman sıkıntısı nedeniyle 5-30 gün arası kazı yapıp geri çekilmek zorunda kalıyorlar. Türk kazı başkanlarının tümüyle toplantı yaptık. Bakanlık olarak ilk etapta 20 dosyaya 12 aya kadar destek vereceğimizi açıkladık. Bakanlığımıza 30’un üzerinde başvuru ulaştı. Bu dosyalardan 20 projeyi belirleyip, şubat ayı içinde destek protokolü imzalayacağız.”

12 aylık çalışma programı hazırlanacak

Desteklenecek dosyalar kapsamında kazı başkanları 12 aylık çalışma programı hazırlayacak. Programları her ay denetleyeceğiz. Ona göre ödeme yapacağız. Kazı ekiplerini güçlendiren ve belirli sayıda istihdam şartı öngören yeni bir sisteme geçiyoruz.

Mudurnu Tarihi Ahi Kenti ve Aslantepe UNESCO yolunda

2018’de 7 alanın daha eklenmesiyle Dünya Geçici Miras Listesi’ndeki varlık sayısının 77’ye yükseldiğini söyleyen Ersoy, 2019’da ise Bolu Mudurnu Tarihi Ahi Kenti ile Malatya Aslantepe Arkeolojik Alanı’nın, Dünya Miras Listesi’ne alınmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login