Ayasofya’da Dans Fotoğrafına İnceleme Başlatıldı

İş kadını Leyla Alaton’un sosyal medyada Ayasofya Müzesi’nde dans fotoğrafı paylaşmasının ardından konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

Ayasofya’da yapılan spagat, inceleme konusu oldu.

Alaton, bir grupla birlikte geçen gece Ayasofya Müzesi’ni ziyaret etti. Burada bale figürleri sergileyen bir kişinin fotoğraflarını Instagram hesabından paylaşan Alaton, paylaşımında şu sözlere yer verdi:

“Müzede bir gece. 150 kişilik bir grup halinde @saffetemretonguc ile Ayasofya’yı geceleyin dolaşmak bir ayrıcalık. İyi ki bu kadar özel bir şehirde yaşıyoruz dediğim gecelerden birini dostlarla paylaşmaca.”

(2018 Türkiye’sinden 7 Talihsiz Arkeoloji Olayı)

Fotoğrafın ardından bazı yayın organları ve sosyal medya hesapları olayla ilgili hedef gösteren yayınlar yaptı.

Ayasofya Müzesi: inceleme başlatıldı

Ayasofya Müzesi ise resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada konuyla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu. Ayasofya Müzesi’nin yaptığı açıklamada şu sözlere yer verildi:

“İlgili mevzuatımız çerçevesinde müzemizde turizm firmalarından gelen talepler doğrultusunda akşam saatlerinde özel açılışlar gerçekleşmektedir. Nitekim 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen akşam açılışında, ziyarete gelen bir bayan tarafından, bir bale hareketi olan ‘spagat’ figürü müze içerisinde yapılmış ve diğer ziyaretçiler tarafından fotoğrafı çekilmiştir. Bu husus sosyal paylaşım sitelerine yansımış ve tarafımızca konu hakkında gerekli incelemeler başlatılmıştır.”

(Kültür Bakanından Arkeolog İstihdamı ve Kazı Açıklaması)

Mehmet Ersoy: “Manevi değeri yüksek bir yer”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ise konu hakkında şunları söyledi:

“Ayasofya manevi değerleri yüksek bir yer. Turizme açık bir yer. Geniş değerlendirmek gerekiyor. Görüntüleri yapan arkadaşımın bilerek yanlış yaptığını zannetmiyorum. Orada hassas davranmalıyız. Olayın münferit olduğunu düşünüyorum, yine de oradaki hassasiyeti herkesin dikkate alması lazım.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login