İsveç’te 8.400 Yıllık Mezarda Köpek Kemikleri Bulundu

Arkeologlar, İsveç’in güneyindeki bir mezarda, 8.400 yıldan daha uzun bir süre önceye ait bir köpek ve sahibinin kalıntılarını buldu.

8.400 yıllık köpeğin kalıntıları. Fotoğrafın ortasındaki dişlerine dikkat edin. C: Carl Persson

Blekinge Müzesi’nde çalışan osteolog Ola Magnell, Solvesborg kasabası yakınlarındaki bu keşif hakkında, “Köpek iyi bir şekilde muhafaza edilmiş, ayrıca 8.400 yıllık yerleşimin ortasına gömülmüş olması eşsiz bir durum.” diyor.

Bu yerleşim, bu kişi ve köpeğin gömülmesinden kısa bir süre sonra terk edilmişti. Müzenin proje yöneticisi Carl Persson, “Deniz seviyesinin ani ve şiddetli bir şekilde artması” bölgenin çamurla dolarak, mezarlığın korunmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Devam eden arkeolojik kazılarda, kum ve çamur katmanları da kaldırılacak. Ekipler şimdiden burada yaklaşık 60 evin kalıntılarının yanı sıra çakmaktaşı ve ateş yeri parçaları buldular.

(Muhtemelen İnsanlarla Oynayan Kurtlar, Köpeklere Evrildi)

İsveç’ten arkeologlar, köpeğin bir insanla birlikte gömüldüğünü belirtiyor: hayatta kalanların, ölüleri genellikle değerli ya da manevi değer taşıyan nesnelerle birlikte gömdüklerinin altını çiziliyor.

Bu gömme biçimi, köpeğin vahşi olmadığını gösteriyor; daha ziyade, yaklaşık 8.400 yıl önce insanlar arasında yaşıyordu.

Arkeologlar, bu eski yerleşime ulaşabilmek için sel sularının biriktirdiği toprağı kazdılar. C: Carl Persson

Persson yaptığı açıklamada, bu tür bulguların “burada yaşamış insanlara karşı daha da yakın hissetmenizi sağladığını” söylüyor. “Söz konusu keder ve kayıp gibi duygular olduğunda, gömülü bir köpek, binlerce yıl geçmesine rağmen birbirimize ne kadar benzediğimizi gösteriyor.”

Köpeğin kemikleri henüz yerden kaldırılmadı ancak arkeologlar, kemikleri en kısa zamanda inceleme için Blekinge Müzesi’ne götürmeyi planlıyor.

Köpeğin bulunduğu alan, yerel mercilerin ve arkeologların bölgede şimdiye kadar yapılmış en büyük arkeolojik kazılardan birinin gerçekleştirdiği geniş bir alanın parçası.

Bölgede bu dönemde avcıların yaşadığı düşünülüyor. Arkeologların işi bittikten sonra mezarlığın olduğu yere konutlar topluluğu inşa edilmesi bekleniyor.

PLOS One dergisinde 2013 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre, köpekler muhtemelen farklı kültürlerde birçok kez evcilleştirildi, ancak Sibirya’da bulunan bir köpek kafatasına göre en az 33.000 yıl önce insanlarla yaşıyorlardı. Bu kafatasının analizi, DNA’sının kurtlar, çakallar ve tarih öncesi köpekgil türlerinden daha çok, modern köpeklere benzediğini gösterdi.


The Associated Press. 24 Eylül 2020.

Yorumlar
Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans öğrencisi. Arkeolojiyle, sanat tarihiyle ve grafik tasarımla ilgili.

You must be logged in to post a comment Login