İsveç’teki Arkeologlar 17. Yüzyıl Savaş Gemisi Buldu

Deniz arkeologları, batığın 1629 yılında Stockholm açıklarında batan Vasa’nın kardeş gemisi olduğuna inanıyor.

Bir dalgıç, Applet’in enkazına yaklaşıyor. C: Jim Hansson/Vrak/SMTM

İsveç Deniz Müzesi, İsveç’teki deniz arkeologlarının, ilk seferinde batan 17. yüzyıl savaş gemisi Vasa’nın uzun süredir kayıp olan kardeş gemisini keşfettiklerini söylüyor.

1629’da denize indirilen Applet (Apple), başkent Stockholm’ün hemen dışındaki Vaxholm adası açıklarında bir boğaza bırakıldığında, 64 top taşıyan ünlü 69 metrelik Vasa ile aynı gemi yapımcısı tarafından inşa edildi.

Müzede bir deniz arkeoloğu olan Jim Hansson, “Batığın Vasa’ya ne kadar benzer olduğunu gördüğümüzde nabzımız hızlandı.” diyor.

(İlgili: İngiliz Kaşif James Cook’un Gemisinin Enkazı Bulunmuş Olabilir)

Hansson, yapının ve boyutların “çok tanıdık” göründüğünü söyleyerek, bunun Vasa’nın kardeş gemilerinden biri olabileceğine dair umutları artırdı.

Geminin yan taraflarının bir kısmı çökmüştü, ancak gövde alt güverteye kadar korunmuştu ve çöken kısımlar iki seviyede silah portları taşıyordu.

Batık Aralık 2021’de keşfedildi. 2022 baharında daha kapsamlı bir araştırma yapıldı ve daha önce sadece Vasa’da görülen detaylar ortaya çıkarıldı.

Müze, teknik detayların yanı sıra, ölçümler ve ahşap örneklerin de bunun gerçekten Applet olduğunu doğruladığını söylüyor.

Geminin gövdesi,alt güverteye kadar korunmuş durumda bulundu. C: Jim Hansson/Vrak/SMTM

2019 yılında müze, aynı bölgede iki savaş gemisinin daha keşfedildiğini bildirdi. O zamanlar arkeologlar bunlardan birinin Applet olabileceğine inanıyorlardı, ancak daha fazla araştırma, bu gemilerin aslında 1648’den Apollo ve Maria adlı iki orta boy savaş gemisi olduğunu gösterdi.

Hansson, “Applet’in keşfi ile, İsveç gemi inşasının gelişimi hakkındaki bulmacanın bir başka önemli parçasını ekleyebiliriz.” diyor ve bunun araştırmacıların Applet ve Vasa arasındaki farkları incelemesini sağladığını da sözlerine ekliyor.

Adını İsveç krallarından birinin adından alan Vasa, o zamanlar İsveç’in askeri gücünün bir sembolü olarak hizmet etmesi gerekiyordu, ancak 1.000 metreden biraz fazla yol aldıktan sonra alabora oldu. 1961’de kurtarıldı ve İsveç’in en popüler turistik yerlerinden biri olan Stockholm’deki Vasa Müzesi’nde sergileniyor.

Aynı gemi yapımcısından üç gemi daha sipariş edildi: Applet, Kronan (The Crown) ve Scepter. Ve seleflerinden farklı olarak İsveç donanmasında görev yaptılar ve deniz savaşlarına katıldılar.

Gemilerin, hizmet dışı bırakıldıktan sonra kasıtlı olarak batırıldığına ve düşman gemilerinin takılması için su altı kapanları görevi gördüğüne inanılıyor.


The Guardian. 24 Ekim 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login