İngiliz Kaşif James Cook’un Gemisinin Enkazı Bulunmuş Olabilir

Kaptan James Cook’un ünlü gemisi Endeavour’un enkazı, Amerika’daki Rhode Island açıklarında bulundu.

Ancak ABD’deki araştırma ortakları, duyuruyu erken olarak nitelendiriyor.

Kaptan Cook’un gemisi ‘Endeavour’un bir kopyası 2018’de Sidney’deki Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi’nde görülüyor.

İngiliz kaşifin 1768-1771 yılları arasında Avustralya ve Yeni Zelanda’ya yaptığı tarihi bir yolculukta yelken açtığı Endeavour, Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında Newport Limanı’nda denize battı.

İki yüzyıldan fazla bir süredir unutulmuş bir şekilde yatıyordu.

Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi müdürü Kevin Sumption basına yaptığı açıklamada, “1999’dan beri, Endeavor’un battığını düşündüğümüz iki kilometrekarelik bir alanda 18. yüzyıldan kalma birkaç gemi enkazını araştırıyoruz.” diyor.

“Arşiv ve arkeolojik kanıtlara dayanarak, bunun Endeavour olduğuna ikna oldum.”

Ancak Rhode Island Deniz Arkeolojisi Projesi, bu sonuca varmak için çok erken olduğunu söylüyor.

(İlgili: Batıktaki Kağıtlar, Korsanların Okuma Alışkanlığını Gösteriyor)

Proje yürütme direktörü DK Abbass yaptığı açıklamada, duyurunun “sözleşme ihlali” olduğunu söylüyor ve “sonuçların Avustralya duyguları veya siyaseti tarafından değil, uygun bilimsel süreç tarafından yönlendirileceğini” de sözlerine ekliyor.

Avustralya müzesinin bir sözcüsü, Abbass’ın “topladığımız çok sayıda kanıtla ilgili kendi görüşüne sahip olma hakkına sahip olduğunu” söylüyor.

Müze, herhangi bir sözleşmeyi ihlal ettiğine inanmıyor.

Sumption, 2018’de Endeavour’un kalıntılarının Rhode Island bölgesinde olduğuna inandıklarını açıklayan bir arkeolog ekibi arasındaydı, ancak daha sonra daha fazla analiz yapılması gerektiğini söylüyor.

Endeavour, Cook’un 1770’de Avustralya’ya ulaşmadan ve kıtanın doğu kıyısını çizmeden önce İngiltere’den Tahiti’ye ve ardından Yeni Zelanda’ya yelken açtığı gemiydi.

Gemi Ağustos 1778’de Newport Limanı’nda battığında, Lord Sandwich olarak yeniden adlandırıldı ve İngilizler tarafından Amerikan devrimi sırasında savaş esirlerini tutmak için kullanılıyordu.

İngilizler, bir Fransız filosunun Amerikalıları desteklemek için Newport Limanı’na gitmesini engellemek için diğerleriyle birlikte gemiyi batırdı.

Bu, Cook’un Şubat 1779’da Hawaii’deki ölümünden sadece birkaç ay önceydi.

Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi’ne göre, limanın dibinde iki yüzyıl sonra, Endeavour’un sadece yüzde 15’i bozulmadan duruyor.

Sumption yaptığı açıklamada, “Artık onu korumak ve muhafaza etmek için neler yapılabileceğine odaklanıldı.” diyor.


AFP. 3 Şubat 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login