İsveç’te Viking Dönemi Bronz Ejderha Figürü Bulundu

İsveç’in Birka şehrinde arkeologlar, süslü bir broşun parçası olduğu düşünülen bronzdan bir ejderha figürü buldu. İsveç’te Viking Dönemi’nin ikonik imgelerinden biri olan Birka Ejderhası, daha önce sadece 1870lerde bulunan, sabuntaşından yapılma bir kalıptan biliniyordu.

Birka Ejderhası’nın, sabuntaşı kalıp kullanılarak çıkratılan kopyası (isveç Tarihi Müzesi)

Ejderha figürünün restorasyonu daha yapılmadığı için figür oldukça korozyona uğramış halde. Buna rağmen Birka Ejderhası’nın anahatları az çok seçilebiliyor. Baltık ve İskandinav Arkeolojisi Merkezi’nde profesör ve kazı başkanı Sven Kalmring “Ne bulduğumuzu hemen anlayamadık, birkaç dakikamızı aldı” diyor.

Ejderhanın başı konservasyona gönderilmiş durumda, ve daha sonra yerel müzede sergilenecek.

Yeni bulunan, korozyona uğramış Birka Ejderhası solda görülüyor.

MS 8. yüzyılın sonlarına doğru kurulan Birka, önemli bir Viking limanıydı. Birka Limanı’na, bütün İskandinavya ile Doğu ve Batı Avrupa’dan mallar geliyor ve buralara gidiyordu. Birka’daki arkeolojik kazılar, hem yaşam alanları hem de mezarlar olduğuna dair yaygın kanıtlar ortaya çıkardı. Bu da Birka’nın zamanında, büyüyen ve gelişen bir yerleşim olduğunu gösteriyor. Fakat yerleşimin 10. yüzyılın sonlarında, deniz seviyesindeki değişimlere ya da rakip limanlarla rekabete bağlı olarak terk edildiği görülüyor.

1870lerde bulunan orijinal sabuntaşı kalıp. (İsveç Tarihi Müzesi)

Irish Archaeology

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login