Dublin’de Viking Döneminden Gemi Grafitileri

Dublin’deki Christchurch Meydanı’ndaki kazılarda, bir tahta kalas üzerinde, Viking dönemine tarihlenen gemi grafitileri bulundu. Arkeolojik kazılar meydanda MS. 9. ve 11. yüzyıllar arasına tarihlenen Galya-Viking kültürüne ait evler ve yapılar ortaya çıkardı.

Tamamı bulunmamış olan kalastaki grafiti İskandinav tipi bir gemi resmediyor. Geminin orta direği ve arma halatlarıyla toplanmış yelkeni görülüyor. Yelkenin toplanmış olması geminin demirli olduğunu düşündürtüyor. Grafitiyi yapan kişi, Dublin’de gördüğü demirlemiş bir gemiyi çizmiş olabilir.

Direğin ucunda yelkeni kapatıyor gibi görünen belirgin bir figür var. Buna benzer figürler bazı İngiliz kasaba mühürlerinden de biliniyor, resimde görülen 13. yy Sandwith kasabası mührü de bunlardan biri.

Dublin şehrinde ortaçağa tarihlenen iki gemi grafitisi daha bulunmuştu. Bunlar Winetavern sokağı’nda Viking Dönemi’ne ait benzer tipteki gemileri gösteriyordu. Uzun ve ince olan bu gemiler, yüksek baş ve kıç kısımları ve orta direkleriyle tipik Viking gemilerini tasvir ediyor. Winetavern graffitileri:

Viking Gemi Grafitileri

İrlanda’da Viking gemisi grafitilerine şu ana kadar fazla rastlanmamış olsa da, Birleşik Krallık’ın başka bölgelerinde ve Norveç’te birçok Viking gemisi grafitisii bulundu. Vikinglerin uzun gemiler zamanına tarihlenen, ve bu gemileri betimleyen grafitiler kilise kapılarında, sopalarda, bileği taşlarında, ağır kayalarda ve birçok başka yerde bulunuyor.


Bu grafitilerin en önemlisi Norveç’in Bergen şehrindeki Bryggen kazısında 25 cm uzunluğunda ardıç ağacından bir sopanın üstünde bulundu. Sopa uzunlamasına ayrılmıştı ve hem yuvarlak hem de düz tarafında gemi resimleriyle dekore edilmişti. Üstünde de rünik alfabeyle Hér ferr hafdjarfr yani, “İşte deniz cesurları gidiyor” yazıyordu.

Sopadaki gemi betimlemeleri oldukça dikkat çekiciydi. Düz kısımda 48 geminin başı/pruvası gözüküyor. Bu gemiler birbiriyle kesişiyor ve boyutları gittikçe küçülüyor. Yuvarlak kısmında ise bir büyük gemi resmi var.


http://irisharchaeology.ie/
http://www.vikingeskibsmuseet.dk/

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply