İngiltere’de ‘Timsah Yüzlü Cehennem Balıkçılı’ Fosili Bulundu

Timsah tipi kafataslarına sahip iki etçil dinozor, bir zamanlar İngiltere’nin Wight Adası’ndaki nehir kıyılarında yaşıyordu.

Sanatçının Ceratosuchops inferodios (öndeki) ve Riparovenator milnerae (arkadaki) tasviri. C: Anthony Hutchings.

125 milyon yıl önce Birleşik Krallık’ın Wight Adası’nda yaşadığı tahmin edilen iki yeni dinozor türünün 9 metre uzunluğunda (Stegosaurus ile aynı uzunlukta) ve timsah gibi kafatasları olduğu düşünülüyor.

Bilim insanlarının avlanma tarzını, günümüz kuşlarının daha vahşi bir versiyonuna benzetmesinden dolayı dinozorlardan birisi “hell heron (cehennem balıkçılı)” olarak adlandırıldı.

(Bu Kanatlı Dev, T. rex’ten Çok Daha Büyüktü)

Birkaç yıl önce adadaki Brighstone yakınlarındaki sahilde bir dizi kemik keşfedildi. Araştırmacılar bulunan dinozorların, dev Spinosaurus ile yakından ilişkili bir grup yırtıcı theropod dinozoru olan iki yeni spinosaurid türüyle ilişkili olduklarını söylüyor.

125 milyon yıldan daha uzun bir süre önce Erken Kretase döneminde oluşmaya başlayan Wessex Formasyonu’nun bir parçası olan kayalarda 50’den fazla kemik bulundu.

İngiltere, Southampton Üniversitesi’nden proje yöneticisi Neil J. Gostling, “Bu çalışma üniversiteleri, Dinosaur Isle müzesini ve halkı bir araya getirerek şaşırtıcı dinozorları ve inanılmaz derecede çeşitli bir ekolojiye sahip 125 milyon yıl öncesi İngiltere’sinin güney kıyılarını ortaya çıkardı.”

Ceratosuchops inferodios’un burun kemiği. C: Chris Barker

Birleşik Krallık’ta daha önce ortaya çıkarılan tek spinosaurid iskeleti, ilk olarak 1983 yılında Surrey’deki bir taş ocağında keşfedilen Baryonyx’e aitti. O zamandan beri, bulguların çoğu tek tük bulunan dişler ve kemiklerle sınırlıydı.

Wight Adası’ndaki kemiklerin incelenmesi, daha önce bilinmeyen bir dinozor türüne ait olduklarını ileri sürüyot. Southampton Üniversitesi’nden ekip üyesi Chris Barker, “Kafataslarının sadece Baryonyx’ten değil, aynı zamanda birbirlerinden de farklı olduğunu gördü. Bu durum, İngiltere’nin daha önce düşünülenden daha fazla çeşitlilikte spinosaurid barındırdığını gösteriyor.”

İlk tür, “boynuzlu ve timsah yüzlü felaket balıkçıl” anlamına gelen “Ceratosuchops inferodios” olarak adlandırıldı.

Kaşının olduğu yerde bir dizi küçük boynuzun ve çıkıntının olmasının yanı sıra, yırtıcı hayvanın ismi balıkçıla benzeyen avlanma tarzından geliyor.

Balıkçıllar, su yolu kenarlarında avlarını yakalamalarıyla ünlü ancak beslenme biçimleri takdir edilenden çok daha esnek bu yüzden karada da avlanabiliyorlar.

İkinci dinozor, yakın zamanda vefat eden İngiliz paleontolog Angela Milner’ın onuruna “Milner’ın nehir kıyısı avcısı” anlamına gelen “Riparovenator milnerae” olarak adlandırıldı. Yeni fosiller Wight Adası, Sandown’daki Dinosaur Isle Müzesi’nde sergilenecek.


New Scientist and Press Association. 29 Eylül 2021.

Makale: Barker, C. T., Hone, D. W., Naish, D., Cau, A., Lockwood, J. A., Foster, B., … & Gostling, N. J. (2021). New spinosaurids from the Wessex Formation (Early Cretaceous, UK) and the European origins of Spinosauridae. Scientific reports, 11(1), 1-15.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans mezunu.

You must be logged in to post a comment Login