Avrupa’nın ‘En Büyük Yırtıcı Dinozoru’ Bulundu

Wight Adası’nda keşfedilen dev bir timsah yüzlü dinozor, muhtemelen Avrupa’da dolaşmış en büyük yırtıcı dinozordu.

Bir sanatçının devasa White Rock spinosaurid tasviri.

İki ayaklı spinosauridin kemiklerinin çoğu, hayatını İngiltere’nin güney kıyısındaki adanın sahillerini dinozor kalıntıları aramaya adayan yerel koleksiyoncu Nick Chase tarafından bulundu.

Southampton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, PeerJ dergisinde yayınlanan bir çalışmada, “White Rock spinosaurid” olarak adlandırdıkları şeyi tanımlamak için mevcut birkaç kemiği kullandılar.

Araştırmayı yürüten doktora öğrencisi Chris Barker, “Bu, 10 metreyi aşan devasa bir hayvandı ve bazı parçaların boyutlarına bakılırsa, muhtemelen Avrupa’da bulunan en büyük yırtıcı dinozoru temsil ediyor.” diyor.

Barker, daha fazla kemik bulmanın daha iyi olacağını kabul etmekle birlikte, “sayılar yalan söylemez – daha önce Avrupa’da bulunan bilinen en büyük örnekten daha büyük.” diyor.

(İlgili: İngiltere’de ‘Timsah Yüzlü Cehennem Balıkçılı’ Fosili Bulundu)

Çalışmaya dahil olmayan Maryland Üniversitesi’nden omurgalı paleontologu Thomas Richard Holtz, yeni bulgunun Portekiz’de fosilleşmiş kalıntıları keşfedilen dev bir yırtıcı hayvandan “daha büyük göründüğü” konusunda hemfikir.

ABD’deki Carnegie Doğa Tarihi Müzesi’nde bir dinozor paleontologu olan Matt Lamanna, kemik eksikliği göz önüne alındığında “örnek üzerinde yapılan mükemmel, kapsamlı çalışma”yı övüyor, ancak boyutları karşılaştırmanın zor olduğunu söylüyor.

Lamanna, örneğin bilinen en büyük spinosaurid olan Spinosaurus’un muhtemelen en uzun dinozor olduğunu, ancak muhtemelen Tyrannosaurus rex veya Giganotosaurus kadar ağır olmadığını söylüyor. (Giganotosaurus türü, yeni ‘Jurassic World’ filmi sayesinde çok ünlü olmak üzere.)

Wight Rock spinosaurid’in en iyi korunmuş kemikleri. Büyük boyutunun belirlenmesine yardımcı olan kuyruk omurları da dahil.

Neden uzun yüzlü?

Araştırmacıların resmi olarak yeni bir tür olarak adlandırmayı umdukları White Rock spinosaurid, Erken Kretase döneminde yaşadı ve yaklaşık 125 milyon yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Bu, onu, iyi bilinen Baryonyx’ten iki veya üç milyon yıl daha genç olan, Britanya’da bulunan en genç spinosaurid yapıyor.

Spinosauridler uzun kafaları ile bilinir. Bir Tyrannosaurus rex’in kutu gibi kafatasına sahip olmak yerine, yüzleri daha çok bir timsahınkine benziyor.

Bu özelliği açıklamak için önde gelen bir teori, karada olduğu kadar suda da avlanmaları. Barker, “Onlar bir tür leylek ve balıkçıl gibi, suda yüzerek ve yüzeyden balık kapıyorlardı.” diyor.

White Rock spinosaurid, normalde az sayıda dinozor fosilinin bulunduğu bir kıyı lagün ortamında keşfedildi.

Barker, “İngiliz paleontolojik mirasının çok az bilinen bir parçası olan, o sırada hangi hayvanların yaşadığına dair bir resim çizmeye başlamaya yardımcı oluyor.” diyor.

Ekip, “cehennem balıkçılı” olarak adlandırılan Ceratosuchops inferodios da dahil olmak üzere Wight Adası’nda iki yeni spinosaurid türü tespit etmişti.

Çalışmanın yazarlarından Darren Naish, “Bu yeni hayvan, geçen yıl yayınlanan, spinosaurid dinozorların daha yaygın hale gelmeden önce Batı Avrupa’da ortaya çıktığı ve çeşitlendiği yönündeki önceki argümanımızı destekliyor.” diyor.


Daniel Lawler. 11 Haziran 2022.

Makale: Barker, C. T., Lockwood, J. A., Naish, D., Brown, S., Hart, A., Tulloch, E., & Gostling, N. J. (2022). A European giant: a large spinosaurid (Dinosauria: Theropoda) from the Vectis Formation (Wealden Group, Early Cretaceous), UK. PeerJ, 10, e13543.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login