En Büyük Et Yiyen Dinozor, Gerçek Bir Yüzücüydü

Yeni araştırmalar, kuş olmayan dinozorların hepsinin karayla sınırlı olmadığını ve spinosauridlerin suya dalarak avlandığını gösteriyor.

Spinosaurus’un büyük bir Onchopristis avı. İllüstrasyon: Davide Bonadonna

Bu korkunç yaratıkların kemik yoğunluğunu dikkate alan yenilikçi bir yeni araştırmaya göre, Spinosauridler – şimdiye kadar yaşamış en büyük etçil dinozorlar – tamamen suya batmış haldeyken avlarını avlıyordu.

Nature’da yayımlanan yeni araştırmaya göre, spinosaurid fosillerindeki yüksek kemik yoğunluğu, bu Kretase dinozorlarının “su uzmanları” olduğunun güçlü bir göstergesi. Yoğun kemikler, hayvanlar suya daldığında daha iyi yüzme kontrolü sağlar ve en az iki spinosaurid grubu -Spinosaurus ve Baryonyx- belirgin şekilde sağlam olan kemiklere sahipti. Bu arada, ilişkili bir spinosaurid olan Suchomimus’un içi boş kemiklere sahip olduğu bulundu, bu da muhtemelen bir balıkçıl gibi suda yüzerek avlandığı anlamına geliyor.

Ama Spinosaurus ve Baryonyx, güçlü kuyruklarını kullanarak av aramak için suda yüzerek tam dalış yapıyordu. Kuş olmayan dinozorlar için bu tür davranışlar nadir, çünkü yalnızca küçük bir avuç türün kısmen veya tamamen suya girdiğine inanılıyor.

(İlgili: Bilinen İlk Yüzen Dinozor Bulundu: Spinosaurus)

Midwestern Üniversitesi’nde anatomi yardımcı doçenti olan ve yeni çalışmaya bağlı olmayan Eric Gorscak, “Tarihsel olarak spinosauridler, kuş olmayan dinozorlarda benzersiz olan, bir tür su meraklısı yaşam tarzını ima eden birçok özelliğe sahip tuhaf bir et yiyen dinozor grubu olmuştur. Bu hipotezi desteklemek için bir dizi nitel gözlem olmasına rağmen, nicel veriler henüz bu hipotezi test etmedi.” diyor.

Yeni araştırma bu sınırlamanın üstesinden gelmeye çalıştı. Field Museum of Natural History’den paleontolog Matteo Fabbri liderliğindeki ekip, spinosaurid kemiklerinin yoğunluğunu çok çeşitli yaşayan ve soyu tükenmiş hayvanlarla karşılaştırarak bu çok ihtiyaç duyulan nicel verileri sağladı.

Gorscak, “Testlerin sonuçları, bir timsah gibi görünüyorsa, bir karabatak gibi yüzüyorsa ve bir su aygırı gibi batıyorsa, o zaman spinosauridlerin büyük olasılıkla yarı suda yaşayan dinozorlar olduğunu kuvvetle ortaya koyuyor.” diyor.

Spinosaurus iskelet replikası.

Spinosauridler, erken Kretase döneminde 145 milyon ila 100 milyon yıl önce yaşadılar. Uzun, timsah benzeri çeneler ve suda yaşayan yırtıcılarda görülenlere benzer koni biçimli dişler de dahil olmak üzere belirli anatomik özelliklere dayanarak, yarı suda yaşadıklarından büyük ölçüde şüpheleniliyordu. Ve 2020’deki araştırmaların gösterdiği gibi, Spinosaurus, kendisini suda ilerletebilecek son derece özel bir kuyruğa sahipti.

Bu hayvanlar suda rahattı – bu çok açık görünüyordu – ancak suda yaşayan bir yaşam tarzını ne ölçüde benimsedikleri tam olarak bilinmiyordu. (Bu bir kenara, tüm dinozorların karaya yumurta bırakması gerekiyordu, bu da belirli bir düzeyde karasal bağlantı gerektiriyordu.) Anatomi, davranışı ima edebilir, ancak her zaman değil. Modern su aygırı gibi bazı canlıların suda yaşadığı hemen belli olmuyor. Kemik yoğunluğu çalışmasının yardımcı olabileceği yer burası.

Çalışma için Fabbri ve meslektaşları, dinozorlara, timsahlara, kuşlara, deniz sürüngenlerine ve daha fazlasına ait yüzlerce kemiğin yoğunluğunu analiz etmek ve karşılaştırmak için BT taramaları yaptılar. Ekip özellikle uyluk ve kaburgalara baktı. Fabbri, “bu kemikleri kullanmanın nedeni, genellikle hareket, denge ve ekolojik adaptasyonlar için güçlü bir etkiye sahip olmaları.” diyor.

BT taramaları, ekibin kemiklerin dijital kesitlerini toplamasına izin verdi. Fabbri, “Bazı durumlarda, kemik dokusunu daha iyi incelemek için kemiğin orta kısmını kesip çok ince dilimler halinde kestik. Daha sonra siyah beyaz figürlere dönüştürülen bu bölümleri görüntüledik; kemik dokusu için siyah ve damar kanalları ve medüller boşluk gibi boş alanlar için beyaz kullandık.” diyor.

Taramalar, 480 kemik ve 291 soyu tükenmiş ve var olan tür için tekrarlanan bir süreçte kemik dokusunu ölçen özel bir yazılıma aktarıldı. Field Museum’da küratör ve yeni makalenin ortak yazarı Jingmai O’Connor, bunun gibi çalışmaların “paleontolojinin geleceğini” temsil ettiğini söylüyor. “Çok zaman alıcı olmakla birlikte, bilim insanlarının tek bir fosile dayalı nitel gözlemler yapmak yerine büyük kalıplara ışık tutmasına izin veriyorlar. Matteo’nun bunu bir araya getirebilmesi gerçekten harika ve çok sabır gerektiriyor.”

Gerçekten de, tüm bu sıkı çalışma etkileyici bir getiriyle sonuçlandı. Bilim insanları, kemik yoğunluğu ve sudaki yiyecek arama davranışı arasında bir bağlantı gösteren açık bir bağlantı kurabildiler. Kendilerini suya batıran hayvanlar neredeyse tamamen katı olan kemiklere sahip olma eğilimindeyken, karasal hayvanlar içi boş merkezli kemiklere sahip olma eğilimindeydi. Fabbri, spinosaurid kemiklerinin yüksek yoğunluğunun “bize suda çok fazla zaman geçirdiklerini ve su altında yüzdüklerini söylüyor” diyor.

İnanılmaz bir şekilde, analiz ekibin üç farklı spinosaurid grubundaki davranışları çıkarmasına izin verdi: Spinosaurus, Baryonyx ve Suchomimus. İlk ikisinde yüzmeyi düşündüren yoğun kemikler vardı, üçüncüsü ise suda yürümeyi düşündüren içi boş kemiklere sahipti. Araştırmaya giren paleontologlar, sudaki yaşam tarzları açısından Baryonyx ve Suchomimus hakkında emin değillerdi.

Fabbri: “Yeni çalışmamız dikkatleri Spinosaurus’tan diğer spinosauridlere kaydırıyor: sualtı yüzmesi önceden düşündüğümüzden daha yaygındı ve yepyeni bir anlatı açtı.”

Özellikle büyüklükleri göz önüne alındığında, bu hayvanların suda nasıl hareket ettiğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Tamamen olgun spinosauridlerin 12.6 ila 18 metre uzunluğa ulaşan bedenleri vardı ve bugün yaşayan hiçbir yarı suda yaşayan hayvan bununla kıyaslanamaz. Yine de, bu ıslak etoburların Kretase’nin nehirlerini ve göllerini nasıl terörize ettiğini gösteren bir resim sürekli olarak ortaya çıkıyor.


Gizmodo. 23 Mart 2022.

Makale: Fabbri, M., Navalón, G., Benson, R.B.J. et al. (2022). Subaqueous foraging among carnivorous dinosaurs. Nature.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login