Dinozorlar Meteor Çarpmasından Önce Zaten Çöküşteydi

66 milyon yıl önce büyük bir asteroidin Dünya’ya çarpması dinozorların yok oluşuna neden oldu. Ancak öncesinde zaten çöküş yaşıyorlardı.

C: Jorge Gonzalez

Uluslararası bir bilim insanlarından oluşan bir ekip, Nature Communications dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada, son ölüm darbesinden on milyon yıl kadar önce dinozorların zaten düşüşte olduklarını gösteriyor.

Institut des Sciences de l’Evolution de Montpellier’den (Fransa) makalenin baş yazarı Fabien Condamine, “150 ila 66 milyon yıl öncesini kapsayan tüm Kretase dönem boyunca en bol bulunan altı dinozor ailesine baktık ve hepsinin evrimleştiğini, genişlediğini ve açıkça başarılı olduklarını gördük.” diyor.

“Daha sonra, 76 milyon yıl önce, ani bir düşüş yaşadılar. Yok olma oranları yükseldi ve bazı durumlarda yeni türlerin ortaya çıkma oranı düştü.”

(Kuzey Kutbu, Dinozorlara Ev Sahipliği Yapıyordu)

Ekip, eksik fosil kayıtları, fosillerin yaşını belirleme konusundaki belirsizlikler ve evrimsel modellerle ilgili belirsizlikler gibi çeşitli belirsizlik türlerini açıklamak için Bayes modelleme tekniklerini kullandı. Modellerin her biri, tüm bu olası hata kaynaklarını göz önünde bulundurmak ve analizlerin üzerinde anlaşmaya varılan en olası sonuç üzerinde birleşip birleşmeyeceğini bulmak için milyonlarca kez çalıştırıldı.

Yine Institut des Sciences de l’Evolution de Montpellier’den ve hesaplamaların yapılmasına yardımcı olan Guillaume Guinot şunları ekledi: “Her durumda, meteor etkisinden önceki düşüşe dair kanıt bulduk.”

“Ayrıca bu dinozor ekosistemlerinin nasıl işlediğine baktık ve önce bitki yiyen türlerin yok olma eğiliminde olduğu ortaya çıktı ve bu da en son dinozor ekosistemlerini dengesiz hale getirdi ve çevresel koşullar zarar verdiğinde çökmeye meyilli hale geldi.”

Dinozor çağının son 10 milyon yılında türleşme oranının (mavi) nasıl düştüğünü ve yok olma oranının (kırmızı) nasıl keskin bir şekilde arttığını gösteren grafikler. Hepsi birlikte, 66 milyon yıl önce asteroidin çarpmasından hemen önce tür sayısındaki (siyah) hızlı bir azalmaya tekabül ediyor. C: Fabien L. Condamine

Edmonton Üniversitesi’nden araştırmanın ortak yazarlarından Phil Currie şunları söyledi: “Kretase dönemi boyunca 1600’den fazla dikkatlice kontrol edilmiş dinozor kaydını kullandık. Bir süredir Kuzey Amerika, Moğolistan, Çin ve diğer bölgelerde dinozor topluyorum ve dinozor içeren kaya oluşumlarının yaşları hakkındaki bilgimizde büyük gelişmeler gördüm.”

“Bu, verilerin her zaman daha iyi hale geldiği anlamına gelir. Dinozorların son on milyon yıldaki düşüşü mantıklı ve gerçekten de bu, çalışmamızın gösterdiği gibi, fosil kayıtlarının en iyi örneklenmiş kısmı.”

Bir başka ortak yazar olan Bristol Üniversitesi Yer Bilimleri Okulu’ndan Profesör Mike Benton şunları ekledi: “Analizlerde dinozor düşüşünün farklı olası nedenlerini araştırdık. İki ana faktör olduğu ortaya çıktı, ilki genel iklimlerin soğumaya başlaması ve bu, muhtemelen sıcak havalara uygun dinozorların hayatını zorlaştırdı.”

“Daha sonra, otoburların yok oluşu ekosistemleri dengesiz hale getirdi ve nesli tükenmeye eğilimli hale geldi. Ayrıca, daha uzun ömürlü dinozor türlerinin, belki de Dünya’daki yeni koşullara uyum sağlayamadıklarını yansıtan, yok olmaya daha yatkın olduğunu bulduk.”

Fabien Condamine şunları ekledi: “Bu, yaşamın evriminde önemli bir andı. 160 milyon yıldan fazla bir süredir dünyaya dinozorlar hakimdi ve onlar azaldıkça, memeliler de dahil olmak üzere diğer gruplar egemenlik kazanmaya başladı.”

“Dinozorlar çoğunlukla o kadar büyüktü ki, tüylü küçük memelilerin çalılıkların arasında olduğunu muhtemelen pek bilmiyorlardı. Ancak memeliler, dinozorlar yok olmadan önce tür sayısı olarak artmaya başladı ve ardından, çarpışmadan sonra, bugün gördüğümüz yeni tür ekosistemler inşa etme şansına sahip oldular.”


University of Bristol. 29 Haziran 2021.

Makale: Condamine, F. L., Guinot, G., Benton, M. J., & Currie, P. J. (2021). Dinosaur biodiversity declined well before the asteroid impact, influenced by ecological and environmental pressures. Nature Communications, 12(1), 1-16.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login