Su Altında 8.000 Yıllık Tekne Yapım Platformu Bulundu

İngiltere’nin Wight Adası’nda deniz dibinde, tekne yapmak için kullanıldığı düşünülen 8.000 yıllık bir ahşap platform keşfedildi.

Ahşap platform şu anda korumaya alındı. C: Maritime Archaeological Trust

Ahşap yapı, Mezolitik dönemde kuru toprak olan bir alanda Yarmouth’un doğusunda deniz seviyesinin 11 metre altında bulundu.

Bulgunun, dünyanın en eski tekne yapım platformu olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda İngiltere’de bulunan en bütün haldeki ahşap Mezolitik dönem yapısı.

(11.600 Yıllık Ahşap Heykel Göbeklitepe’deki Dikilitaşlara Benzetiliyor)

Bouldnor Cliff’teki arkeolojik alan ilk olarak 2005 yılında keşfedildi ve platformlar, yürüyüş yolları veya yıkılmış yapılar olabilecek ahşap düzenlemeler içeriyordu. Burası, halihazırda İngiltere’de bilinen tek sualtı Mezolitik alan olma özelliğini taşıyor.

Ahşap platform denizin 11 metre altında bulundu. C: Maritime Archaeological Trust

Bu yılın başlarında dalgıçlar yeni bir yapı gördü ve yapılan kazılar, yatay döşenmiş yuvarlak ahşap temellere dayanan, birkaç kat kalınlığında, bölünmüş ahşaplardan oluşan bir platform ortaya çıkardı.

Garry Momber, “Bu yeni keşif, ahşap platformun İngiltere’de 5.500 yıl süren bir dönemden bu yana işlenen odun miktarını iki katına çıkaran bir alanın parçası olması nedeniyle özellikle önemli.” diyor.

“Burası, ileri ahşap işleme gibi daha sonraki birkaç bin yıl boyunca geliştirilmediği düşünülen teknolojik beceriler için bir kanıt hazinesi içeriyor.”

Keşif alanı dijital olarak tarandı. C: Maritime Archaeological Trust

Söz konusu alan, insan etkinliği olduğu dönemde, yemyeşil bitki örtüsüne sahip kuru bir araziydi ve Wight Adası hala Avrupa’ya bağlıydı.

Ahşap kalıntılar, belgelemek, incelemek, tuzdan arındırmak ve yeniden yapılandırmak için araştırma laboratuvarına götürüldü.


BBC. Science Daily. 20 Ağustos 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login