Hırvatistan’da 2.000 Yıllık Roma Teknesi Bulundu

Arkeologlar, Hırvatistan’ın Poreč şehrindeki limanın altında 2.000 yıl öncesine ait bir ahşap tekne buldu.

C: Grad Poreč

Ülkedeki son 30 yılın en büyük arkeolojik bulgusu olarak tanımlanan tekne, iyi korunduğu ve çok nadir görülen birçok unsuru barındırdığı için büyük bir öneme sahip.

(Karadeniz’de Osmanlı Gemilerini de İçeren 60 Batık Bulundu)

Araştırmanın sonuçları, Poreč Ulusal Müze’nin müdürü Elena Uljančić, arkeolog Klaudia Bartolić Sirotić, Yerel Müze personelleri, tarihçi Gaetano Benčić, Pula’yı Koruma Şubesi’nden arkeolog Davula Munda, Aleksandra Pajić ve Marko Uhač ve Belediye Başkanı Loris Peršurić tarafından sunuldu.

C: Grad Poreč

2.000 yıllık ahşap tekne, Porta de mar alanındaki Poreč limanın sonunda, eski Kompas binasının yakınındaki Cardo Maximus caddesi ile limanın kesiştiği noktada bulundu.

Bu, İstria topraklarında bulunan üçüncü ve Poreč’teki ilk tekne. Diğer ikisi daha önce Pula’da bulundu. Tekne, Kuzey Adriyatik bölgesinin bir karakteristik özelliği olan dikiş tekniğiyle yapılmış.

C: Grad Poreč

Poreč Bölge Müzesi arkeologu Bartolić Sirotić, “Bu, MS 1. yüzyıldan kalma, dikilerek yapılmış bir Roma gemisi. Gemi dikme tekniği, Histra dönemi gibi erken dönemlerden beri biliniyor. Bu türde yapılmış en eski teknelerden birisi Umag yakınlarındaki Zambratija bölgesinde bulundu. Poreč’te bulunan bu model, karada bulunan ve sualtı arkeolojisi incelemelerinin bir parçası olmayan üç tekneden biri.” dedi ve ekledi:

“Çok iyi korunduğu ve çok nadir görülen birçok unsuru barındırdığı için bu arkeolojik bulgu büyük bir öneme sahip. Bu parçalar arasında başlıca: Geminin kalıbı, iskeleti ve omurgası yer alıyor. Zamanla geminin bir ön canlandırmasını yapmak mümkün olacak.”

C: Grad Poreč

Keşfedilen tekne beş metre uzunluğunda ancak bir arkeolog, teknenin biraz daha uzun olabileceğini söylüyor. Teknenin, 1.70 metre genişliğinde olduğu ve daha önce yelken açtığı biliniyor. Belirli bir derinlikteki toprağın altında kalmasından ve oksijenin nüfuz etmemesinden dolayı, tekne iyi korunmuş durumda. Şüphesiz, çamurla kaplanmış olması da korunmasında önemli bir rol oynamıştı.

Bartolić Sirotić, “Bütün bu etkenler, teknenin korunmasını ve ahşabın zarar görmemesini sağlamış. Şu anda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yapılan her dikişi kaydediyoruz. İplerin birbiriyle bağlanıp, deliklerden geçirilerek dikildiği ve nokta adı verilen yerlere ahşap çivilerle sabitlendiği bir dikiş tekniği kullanılmış. Daha sonra, büyük ahşap çivilerle bu kalıba bağlı geminin iskeleti yerleştirilmiş.” diyerek ekliyor.

Poreč bir zamanlar bir antik koloni şehri olduğundan Sirotić, bulguların bağlamının oldukça ilginç olduğuna dikkat çekiyor. Yapılan kazılar, Poreč limanın bir zamanlar nasıl göründüğü hakkında da bir fikir veriyor. Bugünkü halinden daha girintili ve alçak bir haldeydi. Tekne eski bir iskelede bulundu.


Croatia Week. 28 Nisan 2020.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans mezunu.

You must be logged in to post a comment Login