Norveç’te 1000 Yıllık Oyuncak Tekne Bulundu

Norveç’teki Orland isimli kasabada yürütülen arkeolojik çalışmalar sırasında kuru bir kuyunun içinde yaklaşık 1000 yıl öncesine ait bir tahta oyuncak tekne keşfedildi.

Basit yelkenli modeli olarak tasarlanmış oyuncak, aslında şu ana kadar bulunmuş tek örnek değil. Zira 1900’lü yılları başında Trodnheim şehrinde yapılan inşa çalışmaları sırasında benzer bir tahta oyuncak tekne de bulunmuştu.

Araştırmanın yürütücülerinden Arkeolog Frasson, “Bu oyuncak tekne, burada yaşayan insanlar hakkında bir şeyler söylemekte.” diyor. Fransson, “Her şeyden önce muhtemelen bir çocukla alakalı bir şey bulmak her gün rastlanan bir şey değil. Bunun yanında bu oyuncak, bu çiftlikte bulunan çocukların düşünülenin aksine tarlalarda çalışmanın veya çiftlik çevresinde başka yaşamsal işler yapmanın dışında oyun oynamak gibi başka bir şey yapma iznine de sahip olduklarını gösteriyor.” diyor.

Ahşap oyuncak Fransson ve ekipteki diğer arkeologlar tarafından geçen yaz Orland’da Demir çağ çiftliklerinin olduğu bölgede yürütülen arkeolojik çalışmalar sırasında deri bir ayakkabı ile beraber bulundu. Yapılan açıklamaya göre ahşap oyuncağın MS. 1153 yılına ve oyuncakla beraber bulunan deri ayakkabının oyuncaktan biraz daha önceki tarihlere dayandığını düşünülmekte.

Çiftlik Ortaçağ Vikingleri hakkında önemli bilgiler veriyor

1900’lerin başında bulunan ahşap oyuncak tekne büyük bir ticaret merkezi olan Trondheim şehrinde bulunmuştu, ancak yeni keşfedilen oyuncak nispeten mütevazi bir Ortaçağ çiftliğinde ve denizlerden uzak bir bölgede bulundu. Bununla birlikte, teknenin sosyal hayata dair verdiği fikirlerden belki de en önemli ise bu teknenin tasarımını yapacak bir kişi olması ve çocukların da bunlarla oynayacak zamanının olması.

Fransson, teknelerin o çağın teknolojik açıdan en ileri nesneleri arasında olduğunu söylemekte. “Eğer bir Viking gemisi veya bir knarr (bir tür tekne) inşa ettiyseniz, hem çocuklar hem de yetişkinler bunu çok önemserlerdi, çünkü tekneler o dönem için çok özel yapılardı.” Nitekim bu tekneleri yapmak uzun bir çaba ve iş gücü gerektirmekteydi. Bir oyuncak tekne yapmak büyük bir iş gücü gerektirmese de, büyük bir tekne yapmaktan biraz daha farklı ve özelleşmiş bir çaba gerektiriyordu.

Arkeologların gerçekçi bir model oyuncak olarak yorumladıkları buluntu, tıpkı bugünkü çocukların bir yarış arabasına veya bir uçağa hayran oldukları gibi Ortaçağ’da yaşamış bir çocuğun hayranlığını kazanabilirdi.

Yapılan araştırmalar çerçevesinde bulunan bir diğer önemli buluntu olan deri ayakkabı hakkında ise bazı yorumlar mevcut. Yine ahşap oyuncak gibi kuyunun dibinde bulunan ayakkabı, olasılıkla kuyu suyuna maruz kaldığı için korunmuş bir şekilde günümüze gelebildi. Ayakkabının olasılıkla dört bölümden oluşan makosen benzeri olduğu düşünülmekte. Başlangıçta araştırmacılar bir deri parçasının çok daha geç bir döneme ait olacağını öngörürken, yapılan radyokarbon tarihlendirmeleri MS. 1015 ile 1028  arasında Norveç’in Kralı olan Olav II ile aynı döneme ait olduğunu ortaya koydu.

Fransson, “Bunlar günlük giyilen sıradan iş ayakkabısıydı.” diyor.

Antik Dünyadan Günümüze Ulaşmış 19 Oyuncak

Vikingleri Daha İyi Anlamızı Sağlayan 10 Heyecan Verici Keşif


Live Science. 29 Mart 2017.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login