Norveç’te İki Tekneli İlginç Viking Mezarı Bulundu

Arkeologlar Norveç’te 100 yıl arayla ölen iki kişinin teknelere gömüldüğü gizemli bir Viking mezarı keşfetti.

Viking tekne mezarının bir canlandırması. Daha eski olan bu mezar MS 9. yüzyıla ait. C: Arkikon / NTNU

Daha eski olanmezar, 8. yüzyıla kadar uzanıyor ve orta Norveç’in Vinjeøra köyü yakınlarında kazıldı. Söz konusu mezar, birkaç silahın yanında bir adamın vücudunu içeren, boyu 9 ila 10 metre arasında değişen büyük bir tekneden oluşuyor.

9. yüzyıla tarihlenen ikinci ve daha yeni olan mezarda, inci bir kolye, iki makas ve bir ineğin kafasının yanında, biraz daha küçük bir teknede gömülen bir kadın var. Şaşırtıcı bir şekilde, bu küçük tekne önceki yüzyıldan daha büyük olanın içine yerleştirilmiş.

(Vikinglerin Mezar Kıyafetlerinde Neden Allah Yazıyor?)

Bu ilginç mezar, Viking çiftliğindeki kazılar sırasında mezarları keşfeden arkeologları oldukça şaşırttı.

Arkeolog Raymond Sauvage, “Araştırmamız henüz net bir paralellik ortaya çıkartmadı. Daha önceden tekne mezarlarında birçok çift mezar olduğunu biliyoruz. Ancak, bu durumlarda aynı tekneye gömülmüş iki veya daha fazla kişi buluyoruz. Aynı zamanda birkaç paralel tekne mezarı içeren mezar höyüklerini de biliyoruz.” diyor.

“Vinjeøra’da eski bir tekne mezarının dikkatlice yeniden açılıp kazıldığı ve orijinal mezara yerleştirilen yeni bir teknenin bulunduğu, aynı mezarın net bir şekilde kullanıldığını ilk kez keşfettik. Bu aslında bilinmeyen bir fenomendir.”

Teknelerden çıkan odunların çoğu çürümüş, ancak metal perçinler, arkeologların gemilerin birbirlerinin içinde olduğunu belirleyebilmelerini sağlayan orijinal konumlarında hala duruyor. Mezarlar aslen büyük bir mezar höyüğünün kenarındaki ikincil mezarlardı.

Arkeologlar şimdi teknelere birlikte gömülen bu iki insan hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorlar. Kesin ilişkileri net değil ancak Sauvage’a göre, ikisinin bir şekilde ilişkili olması mümkün. Aralarında en az iki nesil olması gerektiğini ve aynı yerleşime ait olduklarını söylüyor.

“Viking Çağı toplumunda aile, hem statü hem de gücü ve mülkiyet haklarını pekiştirmek için çok önemliydi. Ortaçağ’daki mülki haklarla ilgili ilk yasa, ailenizin beş kuşaktır araziye sahip olduğunu kanıtlamanız gerektiğini söylüyor. Mülkiyet hakkı konusunda herhangi bir şüphe olursa, genlerinizi mezar höyüklerine ve paganizme kadar izleyebilmelisiniz.”

Bunlar göz önüne alındığında, ailenin çiftliğe sahipliğini göstermek için, herhangi bir şeylerin yazılmadığı bir toplumda birlikte gömülmüş olduğunu düşünmek mantıklı.

Arkeologların buldukları eşyalar, iki insanın toplumda aynı sosyal tabakalara sahip olduğunu gösteriyor.

Bu haç biçimli broş, kadının mezarında bulundu. C: Raymond Sauvage / NTNU

Mezarlardaki eserler bize sosyal durumlarının çoğunu anlatıyor. Adam tam bir silah donanımına sahipti ve topraklarını elinde bulunduran özgür bir adam olduğunu gösteriyordu. Silah ve savaş, bu mezarda açıkça sergilendiği gibi toplumun çok bütünleşmiş bir parçasıydı. Kadın ise aralarında iki adet zengin süslü oval broşun da olduğu zengin mücevherlerle gömülmüştü.

“Bu, tarım toplumunda önemli bir rol oynadığının, evli olduğunun ve çiftlikte tüm hanenin idare edildiğinin bir göstergesidir. Kadın ayrıca, aslında bir atın koşumundan gelmiş, muhtemelen Vikinglerin Britanya adalarına baskın yapmasının sonucu olan, yaldızlı bir İrlanda broşuna sahipti. Bu bize ailesinin bu tür bir etkinliğe katıldığını ve onlarla bağlantı kurmalarını mümkün kılan ekonomik ve sosyal bir statüde olduklarını göstermek istediğini söylüyor.”


Newsweek. 21 Kasım 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login