İngiltere’de Eser Çalan Dedektörcüler 10 Yıl Hapis Cezası Aldı

İngiltere’de buldukları Viking eserlerini bildirmeyen iki metal dedektörcüsü, 10 yıl ve 8,5 yıl hapis cezası aldı.

5. ve 9. yüzyıllardan kalma bir külçe; bir kolye ve altın şeritlerle tutulan küçük bir kristal top. C British Museum

İngiltere’de bir Viking savaşçısı tarafından 1000 yıldan daha uzun bir süre önce gömülen altın takı, gümüş külçe ve sikkeleri ortaya çıkaran iki metal dedektörcüsü, hırsızlıktan ağır hapis cezası aldı.

38 yaşındaki George Powell ve 51 yaşındaki Layton Davies yasal olarak bulguyu bildirmeliydi, ancak bunun yerine bir kısmını satmayı denemek için tüccarlara göstermeye başladılar.

(British Museum’da Çalıntı Eserlerle Troya Sergisi Açıldı)

Şahısları sırasıyla çalmakla suçlayarak 10 yıl ve 8,5 yıl hapse mahkum eden Hakim Nicholas Cartwright, yalnızca toprak sahibine değil, aynı zamanda “son derece nadir ve önemli” sikkelere de ihanet ettiklerini söyledi.

“Bu eserleri çaldığında çiftçiyi, annesini, toprak sahibini ve halkı aldattın. Çünkü hazine halka ait. Halkın yararı, bu öğelerin başkaları tarafından görülebilmesi ve beğenilebilmesi.”

“Sizin yaptığınız gibi eserleri çalmak, halka bunların sergilenmesi gerektiği gibi görme fırsatını engeller. Hazine bulunduğunda, bulunduğu andan itibaren halka aittir.”

Bulguların içinde olduğu tahmin edilen 300 sikkenin çoğu hala kayıp. C: West Mercia Police

5. ila 9. yüzyıllardan kalma eserler arasında, bir yüzük, bir bilezik ve takı olarak takılan ve altın şeritlerin tuttuğu küçük bir kristal top vardı.

Powell ve Davies, Haziran 2015’te Leominster yakınlarındaki Lord Cawley’nin sahibi olduğu arazide keşfi yaptılar. Cawley, bu insanların arazisini incelemesine izin vermedi ve bulunan eserler için bir ödül alabilirdi.

Buluntular hakkında söylentiler dolaşmaya başladıktan sonra, altın ve bir külçe polise devredildi, ancak polis 300 sikkeden sadece 30’unu kurtardı.

Yetkililer, bu davanın diğer metal dedektörcülere bir uyarı olarak hizmet etmesi gerektiğini söyledi ve kayıp sikkelerin bulunması için yardım çağrısında bulundu.

Herefordshire yerel polis komutanı Supt Sue Thomas şunları söyledi:

“Umarım bu deneme, metal dedektörcü topluluklara bu tür suçları çok ciddiye aldığımızı gösterir. Eser bulunduğunda yetkililere bildirmemek suçtur.”


The Guardian. 22 Kasım 2019.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login