Antik Mısır Mezarlığında Vahşi Cezaların İzlerine Rastlandı

Antik Mısır’da hayatın oldukça acımasız olduğu biliniyordu fakat yeni ortaya çıkarılan beş iskelet şiddetli cezaların izlerini gösteriyor.
Antik Mısır Mezarlığında Vahşi Cezaların İzlerine Rastlandı

Antik Mısır Bilimcileri daha önce, “100 taşlama ve 5 kırbaç” gibi yazıların yer aldığı tabletler bulmuşlardı. Fakat bu tür barbarca eylemlerin oldukça yaygın bir uygulama olduğu bilinmiyordu.

Antik Mısır’ın başkenti Amarna’da bir mezarlıkta gün yüzüne çıkartılan 5 iskeleti inceleyen uzmanlar, bu tür cezaların uygulandığına dair izler bulmuş olabilir.

Mezarlıkta bulunan orta yaşlardaki 5 erkek iskeletinin kürek kemiklerinde mızrakla yaralanma izleri tespit edildi. Bu kimliği belirsiz iskeletlerin  hırsızlık ya da hızlı çalışmamak gibi sivil suç işlemiş olabileceği düşünülüyor.

Mezarlıktaki iskeletlerin yaraları, Tanrı Aten’e adanmış kent Amarna’da 3300 yıl önceki hayatın oldukça zor olduğunu işaret ediyor. İskeletlerin üzerinde yer alan eklem hastalıkları ve yetersiz beslenme izleri de bu gözlemi destekliyor.

Araştırmacılar Antik Mısır’da görülen acımasız cezalara rağmen, bu insanların hemen işlerinin başına geçtiğini söylüyor. Bu da taş ocaklarının çalıştığı ve taş bloklardan yapılan bir şehir için oldukça önemliydi.

Antik Mısır Mezarlığında Vahşi Cezaların İzlerine Rastlandı

Amarna, MÖ. 1352 – MÖ. 1336 yıllarında Akhenaten döneminde kısa bir süreliğine başkentti ve kral’ın emriyle görkemli saraylar ve tapınaklar çok hızlı inşa ediliyordu. Bu da işçilerin hayatının çok zor olduğu anlamına geliyor.

Halk mezarlığında da beklenildiği üzere, ağır yükler taşıdıklarını ve görkemleri yapıları inşa etmeye yardım ettiklerini gösteren yüksek oranda eklem hastalığı izleri çıktı. Ayrıca iskorbüt ve yetersiz beslenmenin izleri de açıkça görülüyordu.

Araştırmacılar, kırbaç yaralarının, mağdurun hemen arkasından yapıldığını, yani bunların bir savaşta olmadığını söylüyor.

Antik Mısır Mezarlığında Vahşi Cezaların İzlerine Rastlandı

Bu lezyonlar büyük olasılıkla Mısır literatüründen bilinen bedensel cezaların sonuçlarını gösteriyor. Aşırı şiddetli cezaların sadece Amarna’ya ait özgü olup olmadığı kesin değil fakat krallığın diğer bölgelerinde mezar soygunculuğu, vergi kaçakçılığı gibi suçların cezası ölümdü.

Araştırmacılar, bu halk mezarlığında toplamda 400 tane kazılmış ve incelenmiş iskeletin olduğunu, yaralanma izlerinin ise sadece 5 iskelette görüldüğünü söylüyor. Dolayısıyla bunun bir norm olmadığını da belirtiyorlar.

Dailymail.co.uk

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login