Bu Viking Mezarı, Muhtemelen Kraliyet Üyelerini Barındırıyor

Norveç’te yer radarıyla tesadüfen keşfedilen Viking tekne mezarı, muhtemelen kraliyet üyelerinin kalıntılarını barındırıyor.

Bu görüntü, tekne mezarının ve diğer tümülüslerin nerede bulunduğunu gösteriyor. C: NIKU

Arkeologlar, Norveç’in güneybatısındaki Kvinesdal kasabası yakınlarında, muhtemelen 500 ila 1000 yıl öncesine ait kraliyet kalıntılarını veya başka bir elit figürü barındıran bir Viking teknesini ortaya çıkardılar.

Tekneyle gömülen ölü, Vikinglerin başarılı olduğu, baskınlar düzenlediği, bölgelerini genişlettiği ve yeni alanlar keşfettiği bir döneme tarihleniyor.

Arkeologlar, yakındaki yol inşaatının önünde bir yer radarı araştırması yaparken benzersiz mezarı keşfettiler. Bu tür radar ekipmanı, araştırmacıların bu yapıların bir haritasını oluşturmasına yardımcı olmak için (bir tekne cenazesi gibi) nesnelerden yansıyan radyo dalgalarını yerin derinliklerine gönderir.

(İlgili: Eriyen Buzullar, Norveç’teki Viking Sırlarını Ortaya Çıkarıyor)

Araştırmayı yürüten Norveç Kültürel Miras Araştırmaları Enstitüsü’nden (NIKU) arkeolog Jani Causevic, radar araştırmasının teknenin 8 ila 9 metre uzunluğunda olduğunu ortaya çıkaran izlenimini tespit ettiğini söylüyor.

Kazı yapılmadığından, arkeologlar teknenin ne barındırabileceği hakkında çok az şey biliyorlar; ancak toplumun seçkin üyelerinin genellikle tekne yapılarına gömüldüğünü söyleyen Causeviç, bu tekne mezarında bir veya daha fazla kişinin olabileceğini söylüyor.

Tekne mezarı bir radar araştırmasında bulundu ve Vikinglerin başarılı olduğu bir zaman olan 500-1000 yılları arasına tarihleniyor. C: NIKU

Günümüze kadar teknenin kendisinden fazla bir şey kalmamış olabilir. Causevic, “Bölgedeki toprak organik maddelerin muhafazası için tercih edilmez ve büyük ihtimalle sadece çiviler ve diğer metalik objeler kalır.” diyor.

Kazı üzerinde çalışan arkeolog Frans-Arne Hedlund Stylegar, “Tekne, üzerine bir mezar tepesi oluşturulmadan önce toprağa yerleştirilmiş gibi görünüyor.” diyor.

“Tekne mezarları, Viking Çağı’nda hem Norveç sınırları içinde hem de dışında birçok kıyı yerleşiminde var olan özel bir gömme geleneğini temsil ediyor. İskandinavya’nın bu bölgesindeki en zengin Viking Çağı mezarlarından bazıları tekne mezarları.”

Causevic, radar araştırmasının tekne mezardan daha eski olabilecek birkaç tümülüs de ortaya çıkardığını söylüyor.

Causevic, “Tekne mezarı, tümülüslerin geri kalanıyla aynı zamanda veya daha sonraki bir tarihte yapılmış olabilir. Bunlar muhtemelen bölge üzerindeki kontrolün devam ettiğini göstermek için yapılmışlardı.” diyor.


Live Science. 27 Nisan 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login