Sina Yarımadasında Zeus Tapınağı Kalıntıları Bulundu

Mısır’daki arkeologlar, Sina Yarımadası’nda antik Yunan tanrısı Zeus için yapılmış bir tapınağın kalıntılarını ortaya çıkardılar.

C: Egyptian Tourism and Antiquities Ministry

Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı yaptığı açıklamada, tapınak kalıntılarının kuzeybatı Sina’daki Tell el-Farma arkeolojik alanında bulunduğunu söylüyor.

Eski adı Pelusium olarak da bilinen Tell el-Farma, geç Firavun dönemine kadar uzanıyor ve Greko-Roma ve Bizans dönemlerinde de kullanılmıştı. Ayrıca Hristiyanlık ve erken İslam dönemlerine ait kalıntılar da yer alıyor.

(İlgili: Bu Mısır Kraliçesinin Mezarı, 4.000 Yıl El Değmeden Kaldı)

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri Mostafa Waziri, arkeologların tapınak kalıntılarını, iki büyük düşmüş granit sütunun görülebildiği giriş kapısından kazdıklarını söylüyor. Kapının antik çağda güçlü bir depremde yıkıldığı belirtiliyor.

C: Egyptian Tourism and Antiquities Ministry

Kalıntılar, Pelusium Kalesi ile bölgedeki bir anıt kilise arasında bulundu. Arkeologlar, muhtemelen tapınanların tapınağa ulaşması için bir merdiven inşa etmek için kullanılmış bir dizi granit blok buldular.

Bölgedeki kazılar, Fransız Mısırbilimci Jean Clédat’ın Zeus-Kasios tapınağının varlığını gösteren antik Yunan yazıtlarını bulduğu, ancak bakanlığa göre onu ortaya çıkarmadığı 1900’lerin başlarına kadar uzanıyor.

Zeus-Kasios, antik Yunan mitolojisinde gökyüzü tanrısı Zeus ile bir zamanlar Zeus’a tapınılan Suriye’deki Kasios Dağı’nın birleşimiydi.

C: Egyptian Tourism and Antiquities Ministry

Sina Arkeolojik Alanları Müdürü Hisham Hüseyin, bölgede bulunan yazıtların, Roma İmparatoru Hadrianus’un (117-138) tapınağı yenilediğini gösterdiğini söylüyor.

Uzmanlar, ortaya çıkarılan blokları inceleyecek ve tapınağın mimari tasarımını belirlemeye yardımcı olmak için bir fotogrametri araştırması yapacaklar.

C: Egyptian Tourism and Antiquities Ministry

Tapınak kalıntıları, Mısır’ın daha fazla turist çekme umuduyla son birkaç yılda lanse ettiği bir dizi antik keşfin sonuncusu.


AP. 25 Nisan 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login